Uskoro treća faza izgradnje nove zgrade kazališta u Mostaru - Radovi vrijedni 3,4 mil KM, građani zabrinuti za legalnost



Na održanoj debati je iskazana briga da se izgradnja odvija mimo važećih zakonskih propisa, saglasnosti i odobrenja. Iz UG Mostarski krug su podsjetili da su radovi na izgradnji započeli 1996. godine, bez odobrenja i saglasnosti legalnih gradskih vlasti, a u posljednje dvije godine prošireni su i na susjedne javne gradske parcele koje nikada nisu bile odobrene za gradnju.
No, prema objavljenoj javnoj nabavci radovi se nastavljaju, te je za ovu treću fazu predviđena vrijednost od 3.393.000 KM.
- Predmet nabave je provedba III faze nastavka izgradnje Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru koji podrazumijeva pripremne radove, betonski i armiranobetonski radovi, bravarski i limarski radovi, renoviranje i opremanje Male scene a sve prema Predmjeru radova. Trenutno na objektu HNK Mostar izvode se radovi izgradnje II faze, slijedom čega je potrebno isto uzeti u obzir prilikom izvođenja radova sadržanih u III-a fazi - ističe se u tenderskoj dokumentaciji te se dodaje da izvođač radova počinje s radovima najkasnije 15 dana od dana obostranog potpisa ugovora.
Podsjetimo i da je Vlada Republike Hrvatske jedan od glavnih finansijera izgradnje Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru, te da su radovi prve faze počeli u junu 2023. godine. Tada su Kompanije A3 Široki Brijeg i Promark Mostar dobile ugovore za nastavak izgradnje kazališta, tj. prvu fazu tešku 4 mil KM koja je predviđala rušenje dijela stare zgrade i gradnju novog armirano-betonskog objekta prema projektu firme Ecoplan Mostar.
Na njihovom sajtu se navodi da je osnovni arhitektonski okvir za zgradu HNK u Mostaru postavljen 1998. godine kada je arhitekt Venčeslav Lončarić osmislio prvo urbanisitčko – arhitektonsko rješenje kazališta.

Nekoliko je osnovnih zahtjeva klijent postavio pred arhitektonski tim: HNK mora otvoreno komunicirati s gradom i postati važno komunikacijsko čvorište u fizičkom i asocijativnom smislu. Cijela zgrada mora funkcionirati na razini simbola. Arhitektonsko rješenje mora omogućiti učitavanje cijelog niza znakova prevedenih u jezik suvremene arhitekture. Izvana, mora biti svima jasno da se radi o instituciji u kojoj se stvara i njeguje nacionalni identitet. Iznutra, korištenje mora biti intuitivno i racionalno, a korisničke veze kratke.
Predloženo rješenje rezultat je dugotrajnog zajedničkog napora interdisciplinarnog tima iz područja društvenih i tehničkih znanosti. Konačno oblikovanje zgrade rezultat je poštivanja svih funkcionalnih, tehničkih i društvenih zahtjeva te ograničenja koja su posljedica izvedenog stanja. Proces oblikovanja još uvijek traje, razvija se i sazrijeva. Završen je glavni projekt zgrade, definirana je plastika zgrade, oblikovani su volumeni koji omogućavaju ugradnju simbola na svim razinama. Postignuta je monumentalnost i elegancija koju zahtjeva i zaslužuje zgrada ovakve namjene - navode u opisu projekta iz Ecoplana.
S.T.


