Đokić: BiH mora izmiriti obavezu prema Vijaduktu, a ne Srpska



- U slučaju 'Vijadukta' tužena je BiH, a ne Republika Srpska. Nakon arbitražnog postupka u kome je tužbeni zahtjev tužioca prihvaćen, okončana je arbitraža obavezom da se tužiocima isplati određeni iznos na teret sredstava BiH - izjavio je ministar Đokić.
Naveo je da niko iz Republike Srpske nije sporio do sada da Srpska izvršava svoje međunarodne obaveze bilo kog karaktera i u bilo kom periodu kada su one nastale.
- Republika Srpska će svaku svoju sljedeću obavezu izvršavati. Mi ne možemo izvršavati obavezu za račun nekoga ko od nas ne traži to izvršenje. Zastupnici tužioca traže da se naknada štete izvrši na teret sredstava BiH, koja treba ovo da plati - pojasnio je ministar Đokić.
Rekao je da sporazum koji postoji može biti predmet odnosa kojim bi se to pitanje uređivalo između BiH i Republike Srpske u nekom narednom periodu.
On je podsjetio da je Republika Srpska u završnoj fazi arbitražnog postupka predlagala na osnovu sporazuma da se prihvati promjena pozicije dužnika.
- Zastupnici tužioca u arbitraži to nisu prihvatili, ostali su pri tome da je BiH u obavezi kao strana u slučaju da BiH izgubi taj spor da će ona biti povjerilac, odnosno imati obavezu da plati iznos štete koja je dosuđena u korist te kompanije - ukazao je ministar Đokić.
On je podsjetio da Republika Srpska nije jednostrano raskinula ugovor o koncesiji, već je to uradio tužilac, odnosno kompanija "Vijadukt" u oktobru 2015. godine, nakon čega se opredijelila da pokrene arbitražu protiv BiH, a ne protiv Republike Srpske.
- To što je bio zaključen sporazum između Republike Srpske i Savjeta ministara 2017. Godine, desilo se zbog toga što je tada trebalo platiti određene troškove u toku trajanja arbitražnog postupka - naveo je ministar Đokić.
Prema njegovim riječima, institucije BiH nisu željele da plate sudski trošak, iako su tada znale da se protiv BiH vodi arbitražni postupak, a ne protiv Srpske, ali je Republika Srpska tada prihvatila da obezbijedi ta sredatva i da se to sporazumom reguliše.
- Republika Srpska da nije uplatila tadašnje sudske troškove, mogli su odmah donijeti odluku i riješiti tužbeni zahtjev u korist tužioca - istakao je ministar Đokić.
On je naveo da BiH ima obavezu da plati troškove slovenačkoj kompaniji "Vijadukt", koja je "tašna-mašna" firma.
- Nevjerovatno je da je arbitražni tribunal, koji je vodio ovaj spor, mogao donijeti takvu presudu u korist takve kompanije, a da uopšte ne utvrđuje njenu kredibilnost, a radi se o firmi koja nije izvršila nijednu ugovornu obavezu u tom periodu i nije imala osnov za podnošenje takvog zahtjeva - rekao je ministar Đokić.
Prema njegovim riječima, to govori o rejtingu i poslovnoj reputaciji BiH u svijetu prema kojoj se odnose na takav način na međunarodnom planu.
- Vlada Republike Srpske je zahtijevala da nadležni organi Srpske, tužilaštvo, MUP Republike Srpske sprovedu određeni postupak protiv tih lica. Ovaj postupak je sproveden u jednoj fazi i izvještaj je dostavljen tužilaštvu na dalje postupanje u ovom postupku - zaključio je ministar.Doneseno rješenje o zapljeni imovine Centralne banke BiH
- Iako nije bila stranka ni u jednom sudskom postupku u vezi s potraživanjem firme Viaduct, niti ima bilo kakvu ugovornu ili pravnu obavezu prema pomenutoj firmi, Centralna banka Bosne i Hercegovine je dovedena u situaciju da koristi sva zakonom propisana pravna sredstva kako bi zaštitila svoju imovinu - istakli su iz CBBiH.
U ovom slučaju, kako je poznato, nije oštećena samo Centralna banka BiH.
Nakon što je dug koji je sada veći od 110 miliona KM prema Vijaduktu došao na naplatu, Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) se već bori sa velikim posljedicama.



