NavMenu

Povoljnije finansiranje projekata energetske efikasnosti u privredi - FMERI i Razvojna banka FBiH potpisali sporazum o saradnji

Izvor: eKapija Ponedjeljak, 21.04.2025. 11:13
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Shutterstock.com)Ilustracija

U okviru konferencije Energetski zaokret u Tuzli potpisan je sporazum o saradnji između Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije (FMERI) i Razvojne banke FBiH, kojim se privrednim subjektima omogućava povoljnije finansiranje za projekte energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije. Time se domaćim firmama pruža konkretna podrška u ispunjavanju sve strožih energetskih i klimatskih zahtjeva.

Drugog dana konferencije "Energetski zaokret – Put prema klimatskoj neutralnosti, dekarbonizacija i pravedna tranzicija" diskutovalo se o energetskoj tranziciji, dekarbonizaciji industrije i prilagođavanju privrede evropskim regulativama.

Kroz stručne diskusije i iznesene stavove, istaknuta je potreba za uspostavom domaćeg sistema trgovine emisijama (ETS) kako bi se izbjegla primjena CBAM-a, a novčana sredstva usmjerila u domaće projekte dekarbonizacije. Također je naglašeno da klimatske promjene nisu isključivo pitanje okoliša, već izazov koji zahtijeva zajedničko djelovanje svih sektora.

- Izvozno orjentisana, ali i kompletna BiH privreda, suočena je sa izazovima troška oporezivanja ugljika shodno regulativama koje se odnose na šeme trgovanja emisijama (ETS). Opredjeljenje je ići ka uspostavi nacionalnog ETS-a, odnosno postepeno usklađivanje sa EU ETS-om, kako bi se izbjegla primjena CBAM-a, odnosno kako bi se prikupljena novčana sredstva, procjene su u milijardima eura, mogla koristiti za domaće projekte dekarbonizacije u BiH - kazao je moderator panela "Dekarbonizacija industrija - Uticaj ETS-a i CBAM-a na poslovanje kompanija i izvozno orjentisanu privredu" Nihad Harbaš.

Sadržaj Konferencije je upotpunila posljednja panel diskusija o temi "Izazovi u investiranju, izgradnji i integraciji infrastrukturnih energetskih projekata". Istaknuto je da su bolja koordinacija, strateško planiranje i zakonodavni okvir ključni za ubrzanje prijeko potrebnih investicija u energetski sektor.


- Izgradnja novih kapaciteta i diversifikacija proizvodnje je neminovnost. Elektroprivrede se moraju posvetiti planiranju svoje budućnosti i diverzificirati svoj energetski miks kako bi obezbijedili svoju finansijsku stabilnost i smanjili štetni uticaj na okoliš. Nužno je pokrenuti aktivnosti na izradi posebnog zakona o izgradnji strateških energetskih infrastrukturnih projekata kako bi se pojednostavio i ubrzao proces izgradnje projekata - zaključio je moderator panela Amil Kamenica, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, koje je organizovalo konferenciju Energetski zaokret.

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.