Zbog blokade Skupštine i niže provizije pod znakom pitanja
Ilustracija (Foto: Syda Productions/shutterstock.com)

Podsjetimo, Crna Gora krajem novembra prošle godine pristupila je Jedinstvenoj evropskoj zoni plaćanja (SEPA), čime su stvorene pretpostavke da banke koje posluju u Crnoj Gori pristupe zoni, u kojoj se bez ili uz minimalne naknade, vrše platne transakcije u zemlji i inostranstvu.
Kako podsjećaju u Ministarstvu finansija, prema kalendaru Evropskog savjeta za plaćanja (EPC), crnogorske banke će od aprila 2025. godine moći podnositi formalne zahtjeve za pristup SEPA platnim šemama, a prvi operativni dan SEPA transakcija biće određen nakon završetka priprema.
- Da bi se to postiglo, neophodno je usvajanje sljedećih zakona: Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu, Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kreditnim institucijama i Predlog zakona o finansijskim konglomeratima, koji se nalaze u proceduri u Skupštini Crne Gore - poručuju iz Ministarstva finansija.
Podsjetimo, Skupština Crne Gore je u blokadi, a na čekaju je i usvajanje budžeta za ovu godinu.
Kako poručuju, usvajanje Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu, prije roka za podnošenje aplikacija od strane kreditnih institucija (april 2025. godine), neophodno je, kako navode iz Ministarstva finansija, za pravovremeno usklađivanje sa SEPA standardima.
- Centralna banka Crne Gore je preduzela brojne aktivnosti za tehničku pripremu banaka, a formirala je i Odbor za koordinaciju pristupanja i učešća u SEPA-u. Nakon usvajanja Zakona o platnom prometu, Centralna banka Crne Gore će osnovati Nacionalni odbor za platni promet, koji će preuzeti širu ulogu u razvoju sigurnog i efikasnog platnog sistema - poručuju iz Ministarstva finansija.
Centralna banka Crne Gore je u ime države, predala formalni zahtjev za pridruživanje Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA), čime je napravljen ključni iskorak ka daljem razvoju i integraciji crnogorskog finansijskog sistema u evropski ekonomski i tržišni prostor.
Crna Gora je prva država Zapadnog Balkana koja je postala 37. članica SEPA geografskog područja, čime je formalno zakoračila u evropski finansijski i ekonomski prostor.
U Ministarstvu finansija podsjećaju da članstvo donosi konkretne benefite za građane i privredu, uključujući brže, jednostavnije i značajno jeftinije transakcije, rast stranih direktnih investicija, smanjenje sive ekonomije i unapređenje konkurentnosti domaćih kompanija.
- Članstvo u SEPA-u pruža priliku za jaču integraciju crnogorske privrede u međunarodnu ekonomiju, a Vlada Crne Gore i Ministarstvo finansija, u saradnji sa Centralnom bankom Crne Gore, ostaju posvećeni namjeri da Crna Gora u potpunosti iskoristi prednosti koje SEPA donosi, odnosno stvaranju bolje i prosperitetnije Crne Gore, kao poželjnijim mjestom za život, rad i investiranje - poručuju iz tog resora.
Kada Crna Gora postane dio SEPA sistema, naknada za uplatu od npr. 200 eura, sa sadašnjih 20 ili trideset eura biće svedena na nekoliko eura, dok prosječan trošak transfera od 5.000 eura sa trenutnih 50 eura može biti sveden na pet eura.
SEPA područje obuhvata 36 država, od čega 27 država članica Evropske unije (EU) i Island, Lihtenštajn, Norvešku, Švajcarsku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Monako, San Marino, Andoru i Vatikan.
Tagovi:
CBCG
Evropski savjet za plaćanja
EPC
Jedinstvena evropska zona plaćanja
SEPA
Zakon o platnom prometu
članstvo u SEPA
blokada Skupštine
budžet
Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.