NavMenu

Moj dom: U Crnoj Gori više od 160 hiljada stanova van funkcije, a 30 hiljada porodica žive kao podstanari

Izvor: Mina Srijeda, 16.04.2025. 12:43
Komentari
Podeli
(Foto: hxdbzxy/shutterstock.com)
U Crnoj Gori je više od 160 hiljada stanova van funkcije, dok 30 hiljada porodica živi kao podstanari, što pokazuje jasnu sliku duboko disfunkcionalne stambene politike, smatraju u Udruženju podstanara – Moj dom.

- Ove brojke iz posljednjeg popisa stanovništva predstavljaju ne samo porazan odnos između raspoloživih resursa i stvarnih potreba građana, već i jasnu sliku duboko disfunkcionalne stambene politike - navodi se u saopštenju.

Udruženje podstanara, kako su kazali, već četiri godine vodi kontinuiranu borbu da se glas podstanara čuje i prepozna.

- Kroz medijske istupe, analize i direktnu komunikaciju s institucijama, pokušavamo ukazati na činjenicu da stambena kriza nije apstraktan problem, već svakodnevna realnost za desetine hiljada ljudi - rekli su iz Udruženja.

U više navrata su, kako su naveli, ukazivali na potrebu hitnog uspostavljanja zvaničnog registra podstanara i iznajmljivača, bez kojeg država nema osnovu za bilo kakvu ozbiljnu politiku u oblasti stanovanja.

- Tržište zakupa je i dalje u ogromnoj mjeri sivo, van svakog nadzora. Podstanari često nemaju nikakvu pravnu zaštitu, a država gubi značajne poreske prihode. I dok se broj podstanara povećava, njihova sigurnost, prava i dostojanstvo ostaju na marginama. Ovakvo stanje nije održivo – ni društveno, ni ekonomski - smatraju u Udruženju.

Dodatno zabrinjava, kako se navodi, što se najavljuju novi veliki urbanistički i građevinski poduhvati – poput Veljeg brda u Podgorici i drugih luksuznih kompleksa širom Crne Gore – bez garancija da će ti stanovi biti dostupni građanima kojima je stan najpotrebniji.

- Ukoliko se nastavi dosadašnja praksa, rizikujemo da dobijemo još desetine hiljada novih stambenih jedinica koje će završiti kao investiciona nekretnina, sezonski smještaj ili statusni simbol – potpuno izvan domašaja prosječnog građanina. To bi značilo dodatno produbljivanje jaza između potreba i dostupnosti, dok bi stvarni problemi ostali netaknuti - rekli su iz Udruženja.


Oni su predložili uvođenje registra podstanara i iznajmljivača, zakonsku regulativu o dugoročnom zakupu, subvencije za najugroženije, aktivaciju praznih stanova, kontrolu rasta cijena zakupa, razvoj javnog i socijalnog stanovanja, kao i uključivanje civilnog sektora i građana u planiranje urbanističkih i stambenih politika.

- Stan ne smije biti samo investicija – on mora biti dom. A dokle god desetine hiljada porodica nemaju pristup sigurnom krovu nad glavom, a istovremeno stotine hiljada kvadrata zjape prazni, jasno je da postoji duboki sistemski problem - navodi se u saopštenju.

Iz Udruženja su upozorili nadležne institucije da planiranje novih stambenih zona bez jasnih kriterijuma dostupnosti i društvene odgovornosti može pogoršati krizu umjesto da je riješi.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.