Opština Bogatić čeka investitore - Potencijal u poljoprivredi, energetici, biomasi, geotermalnim izvorima...



Na površini od 384 km kvadratnih nalazi se 14 naselja: varošica Bogatić, seoske varošice Badovinci, Glušci, Dublje, Klenje, Crna Bara, naselja primarnog seoskog tipa Banovo Polje, Belotić, Glogovac, Mačvanski Metković, Očage, Salaš Crnobarski, Sovljak i Uzveće.
Položaj naselja je u saobraćajnom i geografskom pogledu veoma povoljan. Ona su povezana mrežom puteva dugom 218 km, od čega je 163 km sa savremenim kolovozom. Vezu sa okolnim područjima omogućavaju i mostovi, na Savi kod Sremske Mitrovice i Šapca, a na Drini "Pavlovića ćuprija". Oni povezuju opštinu, pa i celu Mačvu, sa Sremom, Republikom Srpskom i drugim teritorijama.
Zahvaljujući plodnom zemljištu, blagom podneblju i vrednim ljudima, razvijena je poljoprivredna proizvodnja. Od ukupne površine zemljišta koja iznosi 38.397 hektara, poljoprivredno zemljište zauzima 30.724 hektara. Najviše se seju pšenica, kukuruz, industrijsko i krmno bilje. Podjednako su zastupljeni i stočarstvo i povrtarstvo.

U razgovoru za "eKapiju" o mogućnostima investiranja u opštini Bogatić, Duško Velimirović iz Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj te opštine kao jednu od komparativnih prednosti opštine Bogatić ističe poljoprivredno zemljište, odnosno mogućnost investiranja u poljoprivrednu proizvodnju, kako u primarnu, tako i u sekundarnu, odnosno u preradu proizvoda.
Po njegovim rečima, u toj opštini može se investirati i u privredne potencijale kao što su geotermalna izvorišta, koja mogu biti korišćena za zagrevanje plastenika, fabričkih pogona ili nekih drugih objekata, a biti iskorišćena i za banjski turizam.
- Pored toga, imamo i mogućnost korišćenja sunčeve energije jer je planom energetskog razvoja, opština Bogatić prepoznata kao opština koja ima najviše sunčanih dana u našoj zemlji i moguće je tu nergiju iskoristiti. Nažalost, nemamo previše krovnih površina za postavljanje solarnih panela, ali se oni mogu postaviti i na ravne površine na tlu, tako da se energija koja se dobija iz njih može dalje prodavati ili koristiti u neke druge svrhe – ističe Velimirović.
- Ono što je takođe bitno je biomasa. Negde oko 100.000 tona žetvenih ostataka svake godine ostane na našim njivama, to je ogroman energetski potencijal koji se može iskoristiti, pre svega gradnjom elektrane na biomasu, gde bi se iz te biomase dobijala čista energija i toplota ili biogas koji bi se kasnije eventualno koristio za dobijanje električne energije – dodaje on.
Govoreći o interesovanju investitora za ulaganje u Bogatiću, Velimirović objašnjava da je ta opština, tek pre dve godine krenula u aktivnije pronalaženje investitora i donošenje određenih dokumenata koji prethode razgovorima sa investitorima.

Govoreći o turističkim potencijalima opštine Bogatić, on upućuje na manifestacije koje su podignute na viši nivo, poput "Hajdučke večeri" koja je, kako kaže, postala prepoznatljiva i izvan okvira te opštine.
- Mi imamo sada situaciju da je tokom prethodnih godina bilo gostiju iz Beograda, Novog Sada, cele Srbije, ali i iz inostranstva, posebno iz Slovenije, Hrvatske, kao i srpske dijaspore iz Francuske, Nemačke i drugih zemalja. To je jedan od potencijala. Drugi potencijal je "Termalna rivijera" u Bogatiću, to je taj banjski turizam, taj objekat je otvoren pre dve godine i sve više ljudi dolazi, pa se u skladu sa tim i poboljšala naša turistička ponuda – ističe Velimirović.
Turistička organizacija opštine Bogatić, dodaje on, radi i na takozvanom etnoturizmu, odnosno na standardizaciji turističkih potencijala, odnosno turističkog smeštaja i na razradi mreže etno turizma.
- Mi smo mala opština i ne možemo mnogo sami da ponudimo, ali se više može postići objedinjavanjem više manjih ponuđača, bilo hrane, bilo smeštaja ili nekih drugih oblika turističke ponude. Tu je turistička organizacija koja radi na tome da to objedini u jednu jedinstvenu ponudu – zaključuje Velimirović.
S.S.