Plate redovno stižu u 17,6% preduzeća - Zbog nelikvidnosti i nagomilanih dugova zarade u Srbiji sve više kasne



Uprkos navodima Vlade Srbije i Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja o sporom ali vidljivom ekonomskom oporavku, produženo je kašnjenja u isplatama zarada zaposlenima u privredi. To pokazuju podaci koje je Unija poslodavaca dobila u istraživanju o sadašnjem stanju u srpskim malim, srednjih i velikim preduzećima i među preduzetnicima.
U proseku 17,6% privrednih subjekata u privredi u Srbiji isplaćuje zarade redovno, od 16.752 privredna subjekta koliko je anketirano.
Sa 15 dana zakašnjenja zarade isplaćuje 17,6% preduzeća, dok kod 25,84% plate stižu sa 30 dana zakašnjenja. Dva meseca plate kasne u 20,7% preduzeća. Zaposleni u 16,3% firmi u Srbiji platu čekaju oko 90 dana.
Među glavnim razlozima za kašnjenje pri isplati zarada privrednici su naveli da ne mogu da naplate potraživanja u roku kraćem od 100 dana, da teško skupljaju novac za zarade zato što istovremeno moraju da uplate i poreze i doprinose a to je još 62-70% na iznos neto plate, kao i da im je promet znatno manji nego u 2008. i u 2009. godini.
Privrednici se žale i na nelojalnu konkurenciju iz sive zone koja im obara cene i teško prodaju svoju robu i usluge koje moraju biti 10 do 30% skuplje zbog toga što oni plaćaju sve obaveze prema državi, lokalnim samoupravama, bankama, itd. Oni problem vide i u tome što su zaduženi kod banaka i drugih poverilaca i nemaju dovoljno i za plate i za dugove.
Kao razlog za kašnjenje plata, anketirani su naveli da nemaju dovoljno novca za redovnu isplatu zarada i za kupovinu sirovina i repromaterijala, kao i da ukupna izdavajanja prema državi, prema poveriocima (banke i druga pravna lica) ne ostavljaju prostora da redovno isplaćuju plate i zato posluju sa gubitkom.