Dekoder Mona Lizinog osmeha član Savetodavnog odbora srpskog Instituta za veštačku inteligenciju
Izvor: eKapija
Petak, 02.07.2021.
08:37


Ilustracija (Foto: whiteMocca/shutterstock.com)

Među njima je prof. dr Nicu Sebe, poznat u stručnoj javnosti i šire kao naučnik koji je dekodirao emocije skrivene iza misterioznog osmeha Mona Lize upravo primenom softvera za prepoznavanje emocija.
On je, analizirajući portret žene tajnovitih emocija, remek-dela renesansnog slikara Leonarda da Vinčija, radeći na Univerzitetu u Amsterdamu i u saradnji sa Univerzitetom Ilinois, razvio softver koji je analizom crta lica interpretirao emocije koje krije njen zagonetni osmeh.
Njegovi rezultati su pokazali da Mona Liza dominatno srećna - 83%, a devet odsto zgrožena, šest odsto uplašena i dva odsto ljuta, što je izazvalo veliko interesovanje stručne javnosti za ovu oblast veštačke inteligancije.
Ovaj naučnik sarađivao je i sa v.d. direktorom Instituta za veštačku inteligenciju dr Dubravkom Ćulibrkom, koja je istakla da će Institut imati grupe za računarski vid, razumevanje jezika, primene u zdravstvu, matematičke osnove mašinskog učenja, kao i grupu za nove oblasti.
- Zbog toga smo svakako napravili mentorski program sa našim ljudima iz čitavog sveta koji će nam pomagati u tome, ali Savetodavni odbor u ovakvom sastavu stručnjaka sa zavidnim znanjem i svetskim iskustvom osiguraće nam da postanemo mesto koje će srpskim istraživačima pružiti najbolji okvir za razvoj i koje će konstatno pokazivati inovativnost - zaključila je Ćulibrk.
Pored profesora Sebe-a, u timu su i predavači, istraživači i renomirani naučnici svetskih univerziteta poput Columbia University, Temple University i Technical University Munich.
U Savetodavnom odboru su i predstavnici globalnih kompanija koje su lideri u oblasti veštačke inteligencije, među njima je i Saša Ostojić jedan od operativnih partnera u fondu Playground Global, koji će doprineti sa svojim tridesetogodišnjim iskustvom na vodećim pozicijama u kompanijama u silicijumskoj dolini.
Sastav ovog tima, koji će svojim savetima pomagati razvoju Instituta i ostvarenju njegovog cilja da postane "fabrika" lidera u oblasti veštačke inteligencije, dostupan je na upravo publikovanoj zvaničnoj internet prezentaciji Instituta na ivi.ac.rs.
Osnivanje Instituta pokrenuto je na osnovu inicijative iz Strategije razvoja veštačke inteligencije u Republici Srbiji za period 2020-2025. godine i Akcionog plana za period 2020–2022. godine za primenu Strategije.
Institut, sa sedištem u Novom Sadu, osnovala je Vlada Srbije u martu.
Firme:

Tagovi:
Columbia University
Temple University
Technical University Munich
Nicu Sebe
Dubravka Ćulibrk
Saša Ostojić
Savetodavni odbor
Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.