NavMenu

Južnjački roboti i aplikacije za poljoprivredu, selidbe, rulet i biblioteku

Izvor: Južne vesti Petak, 25.11.2022. 12:12
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay / geralt)Ilustracija
Digitalna biblioteka, aplikacija za pomoć pri selidbama, roboti za zaprašivanje poljoprivednih zasada i digitalni rulet - neki su od 77 radova koje su đaci i studenti predstavili na Elektronskom fakultetu u Nišu, u okviru konferencije IEESTEC.

Jedna od oblasti u kojoj višenamenski modularni robot može da nađe svoju praktičnu primenu je poljoprivreda, a osmislio ga je i napravio đak četvrtog razreda niške Elektrotehničke škole Nikola Tesla Veljko Aleksić, zajedno sa sestrom, ocem i profesorom. Taj robot može da služi i za kontrolu kvaliteta proizvoda na traci, kao i za transport.

- Na njemu je instalirana robotska ruka, ali može da se nađe i bilo koji drugi modul. On može da obavlja poslove u poljoprivredi. Njegove dimenzije nisu slučajne, dovoljno je širok da može da se kreće između dva ratarska zasada. Ima kameru koja mu omogućava pregled okruženja. Ona može da bude pozicionirana bilo gde, što omogućavaju magneti na njenom kućištu - priča Veljko.

Kaže da slični projekti već postoje, ali da je njihov inovativan zato što se kontroliše uz pomoć android aplikacije, a ne uz pomoć radio-talasa, kao i zbog zaokreta od 360 stepeni.

- Zaokret je postignut tako što se svaki par točkova okreće u suprotnom smeru u odnosu na drugi. Tako se obezbeđuje zaokret od 360 stepeni u mestu, za razliku od drugih rešenja, gde samo jedan par točkova blokira, a drugi radi, znatno je veći manevarski prostor za kretanje robota - navodi Veljko.

Poljoprivreda je kao oblast bila inspirativna i đacima Tehničke škole Rade Metalac u Leskovcu, koji su predstavili vozilo na daljinsko upravljanje "Verica", koje može da se koristi za zaprašivanje.

- Može i da se nadogradi i da mu se putem glasovnih komandi daju naredbe za kretanje levo, desno itd. Može da se ugradi kamera i da se preko nekog uređaja povežete iz drugog grada. Naziv je dobilo po profesorovoj majci, koja je preminula - objašnjava učenik četvrte godine leskovačke Tehničke škole Nemanja Tomić.


Šta je "Čičino"?

"Čičino" je digitalni rulet, koji su napravili učenici leskovačke Tehničke škole, sa idejom da onemoguće nameštanje rezultata u toj igri, ali i da mogu da je igraju sa ljudima iz drugih zemalja.

- Kada pritisnemo dugme, šalje se signal i okreće se 50 slika u sekundi, tako da nikako nema nameštanja. Kada podignemo dugme, strujni krug se otvara i broj slika se postepeno smanjuje, dobijemo vizuelni i fizički efekat usporenja, dok na kraju ne izađe broj koji smo izabrali. Igra je bila popularna ranije u fizičkom formatu. Odlučili smo da odradimo i digitalni, jer tako možemo da se povezujemo s ljudima u svetu i da igramo zajedno - priča učenik četvrte godine Mateja Trajković.

Robot sa četiri ekstremiteta, koji može da održava ravnotežu, ali i da se pozdravlja sa ljudima, predstavio je student četvrte godine Elektronskog fakulteta Aleksandar Pavlovski.

On smatra da je potebno ljudima približavati takve robote, jer veruje da će uskoro oni biti uobičajeni u kućama i na ulicama poput mobilnih telefona.


Aplikacija za pomoć pri selidbama i digitalna biblioteka


Predstavljena je i aplikacija za pomoć pri selidbama, koja je namenjena, pre svega, agencijama, ali koja bi, prema rečima studentkinje četvrte godine Elektronskog fakulteta Kristine Petrović, sprečila neplanirane troškove i obezbedila potpuno isplaniranu selidbu. Ona kaže da je aplikacija još u fazi razvoja, ali da takva u Srbiji još ne postoji.

- Sami klijenti treba da se prijave na platformu, zatim se zakazuje pregled selidbi, gde bi korisnik dobio uvid u to koje troškove može da očekuje, popis osnovnih stvari koje će se seliti, klijent može da prihvati ili odbije ponudu i kasnije se selidba zakaže. Agencija može da ima uvid u poslovanje same firme, u napredak, u to koliko su radnici pošteni, u profit kompanije - ističe Kristina.

Kada su videli da su knjige za popis u njihovoj školskoj biblioteci pred propadanjem i da su ogromne, sa po oko 1.000 strana, učenici Tehničke škole u Pirotu odličili su da naprave digitalnu biblioteku, koja se sada tamo uveliko koristi.

- Došli smo na ideju da preko QR koda, jednostavnim skeniranjem, mogu da se dobiju svi potrebni podaci. Ima i funkcija za izmenu podataka i njihovo štampanje, može i da se obriše član ako je završio školu ili slično. Prikazuju se sve knjige koje je član iznajmio, mogu se dodati nova iznajmljivanja, datum vraćanja knjige itd - kaže đak četvrte godine Milan Stojanović.

Iz tih radionica nastali su i radovi poput uređaja za merenje vlažnosti zemljišta, uređaja za merenje osvetljenosti prostorije, kao i sistema pametne naplatne rampe i semafora, kaže Miloš Marjanović sa Katedre za mikroelektroniku Elektronskog fakulteta i dodaje da su svi radovi prošli su recenziranje i da je pripremljen i Zbornik.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.