NavMenu

Problemi sa pšenicom u Srbiji - Cena, otkup i pitanje uvoza/izvoza

Izvor: Agroklub Četvrtak, 08.06.2023. 11:40
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay / klaber)Ilustracija
Poljoprivrednici iz Ujedinjenih udruženja imali su juče sastanak u Vladi sa predstavnicima ministarstva poljoprivrede i trgovine, udruženja Žita Srbije, Unije pekara i Privredne komore Srbije na kom se raspravljalo o pitanjima otkupa i cene žitarica.

- Prošle godine je otkupljeno žito po dosta visokim cenama, a nisu uspeli da izvezu. Sada bi sa jeftinim otkupom da to refundiraju. Ali, na evropskim berzama, ta vrednost nije - rekao je za Agroklub Dejan Trajković ispred Ujedinjenih udruženja poljoprivrednika Srbije.

Prošlog petka na berzi, ponder cena pšenice iznosila je 19,71 din/kg bez PDV-a. Kako je rekao na 90. Sajmu poljoprivrede Slavko Jovanović ispred Žita Srbije, one su u martu 2023. u odnosu na isti period prošle godine pale za više od 21%, a kod uljarica za više od 48%.


Robne rezerve da otkupe nov rod

Poenta je, dalje ističe Trajković, što Žita Srbije "drže" 70% do 90% izvoza.

- Naša izvozna pozicija više nije luka Konstanca zbog prezasićenja ukrajinskim žitom, pa Srbija mora da traži druga tržišta - rekao je onda Jovanović i dodao da on "ne vidi gde". Inače, naša pšenica se najviše izvozi u Italiju.

Zbog velikih viškova, poljoprivrednici su, između ostalog, predložili da Republička direkcija za robne rezerve kupi 300.000 tona novog roda, što bi povećalo tražnju i podiglo cenu na tržištu. U skorijem periodu o ovome svemu očekuje se sastanak između ministarstva i Žita Srbije.

- Ako bude ostala ta cena žita, svi proizvođači će ući u debeo minus - procenjuje Trajković.

S druge strane, iz Ministarstva tvrde da uvoza hlebnog zrna, koje je kod nas posejano 17% manje nego sezonu ranije, uopšte "nema".


Ostale stavke

Pošto je ovaj sastanak nastavak rešavanja stavki iz ugovora koji je potpisan po okončanju protesta, bilo je reči i o finalizovanju pitanja oko naknade za odvodnjavanje koja ove godine treba da bude umanjena za 50%, a od sledeće ukinuta.

Takođe, zaključeno je i uvođenje prelevmana na uvoz mlečnih proizvoda, te Trajković, koji je inače stočar iz Pančeva, kaže da se čekaju "efekti i šta će se desiti na terenu", aludirajući na mlekare koje su proizvođačima otkazivale otkup mleka.

Očekuje se naredni sastanak na kom će se govoriti, između ostalog i o problemu uvoza soje koji je prošle godine dupliran, u odnosu na godinu ranije.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.