Domaće firme i ruski dobavljač završavaju revitalizaciju HE Đerdap 1 - Ukupna investicija premašiće 180 mil EUR
(Foto: Katarina Stevanović)

Pet agregata je revitalizovano, a sada je finiš poslednje faze revitalizacije i radi se agregat A3.
- Montiranje je pri kraju i za 10-15 dana se očekuje prvo pokretanje agregata, potom sledi faza ispitivanja i početkom novembra se očekuje priključenje na mrežu - rekao je Radomir Mitrović, rukovodilac službe za revitalizaciju.
Prema njegovim rečima, rok trajanja turbina je 200.000 radnih sati, a prethodni agregat je zahvaljujući dobrom održavanju napunio 350 hiljada radnih sati.
- Demontiran je u ispravnom stanju, možda ćemo ga prodati Rumunima - kazao je Mitrović.
On je rekao da trenutno trenutno koristimo više vode jer je rumunska strana zbog loše urađene revitalizacije u nemogućnosti da je iskoristi.
- Zato žurimo da što pre pokrenemo agregat - objasnio je.
Po završetku obnove, naša najveća HE imaće veću snagu i pouzdanost i duži radni vek za narednih 30 do 40 godina. Nominalna aktivna snaga agregata posle revitalizacije je 190 MW, a pre je bila 171 MW, što znači da se revitalizacijom elektrane dobila jedna nova elektrana, instalisane snage oko 100 MW. Sada će HE Đerdap 1 imati snagu 1.140 MW.
- Revitalizacijom smo dobili u proseku 10% instalisane snage po agregatu - kazao je Mitrović.
Najveći deo koji se montira u jednom komadu je rotor glavnog generatore težine 610 tona i prečnika 14,152 metara. Radno kolo trubine sa šest lopatica težine 350 tona je najatraktivniji deo koji se montira u jednom komadu. U svaki agregat ugrađeno je oko 40 kilometara energetskih i signalnih kablova. U revitalizovane agregate ugrađena je najmodernija oprema domaćih i svetskih proizvođača.
Glavni isporučilac opreme je ruska firma Silovije mašini iz Sankt Petersburga, a deo opreme revitalizovan je u domaćim fabrikama. Koliki je ovo ogroman posao ilustruje podatak da je demontirano 1.300 tona rotirajuće i 950 tona statične opreme.
Izvođači radova su radnici HE Đerdap 1, Goša montaže, Đerdap usluga, ATB Sever iz Subotice, Jadran, Kolubara metal kao i stručnjaci instituta Nikola Tesla i Mihajlo Pupin, dok je kontrola metala poverena Institutu za ispitivanje materijala iz Beograda.
Ukupna investicija u ovaj projekat premašiće 180 mil EUR.
Firme:


PREDSTAVNIŠTVO SILOVIJE MAŠINI-ZTL, LMZ, ELEKTROSILA, ENERGOMAŠEKSPORT, BEOGRAD (SAVSKI VENAC)






Komentari
Vaš komentar
Šta vredno posetiti/videti u okolini?
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.