Šta će srpskoj Toskani doneti rekonstrukcija Kraljevske vinarije?
Ilustracija (Foto: Dmitriy Yakovlev/shutterstock.com)

Razvoj savremenog vinarstva u Srbiji počeo je na oplenačkom vinogorju u Topoli. Prve čokote zasadio je početkom 20. veka kralj Petar Prvi, a očevim stopama nastavio je i Aleksandar Karađorđević. Vina su čuvana u kraljevskom podrumu, podignutom 1931, koji je prerastao u vinariju. Nije odolela zubu vremena, ali je ipak dočekala rekonstrukciju.
- Planiramo, kao što je najvažnije, da zameninom krov, krovnu konstrukciju, krovni pokrivač, svi prozori i vrata koja su bila u lošem stanju se znači takošđe rekonstruišu pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika, rekonstruišu se sve instalacije vodovoda i kanalizacije koje su u objektu propale i radi se rekonsturkcija pomoćnog objekta - kaže Nebojša Glišić, glavni projektant.
To je prva faza rekonstrukcije, dok će u drugoj biti renoviran enterijer vinarije. Radovi se finansiraju kroz dva programa Evropske unije.
- Jedan se zove EU za tebe za kulturno nasleđe i turizam, finansira ga Evropska unija direktno, a sprovodi GIZ, Nemačka agencija za međunarodnu saradnju. To je 1,2 miliona evra. Drugi program EU PRO plus, tako da je tu obezbeđeno, još nekih 450.000 - ističe Nenad Popović, direktor Regionalne agencija za ekonomski razvoj Šumadije i Pomoravlja.
To su sredstva za očuvanje nasleđa Kraljevske vinarije, u kojoj se na 15 metara ispod zemlje, pod ključem i iza rešetaka, čuva oko 450 boca kraljevskog vina. Najstarija je žilavka iz 1921. sa utisnitim grbom dinastije Karađorđević.
- I najvrednija uopšte vinska arhiva koja se čuva u ovom delu sveta, ne samo u Srbiji biće još bolje sačuvana, znači proširiće se kapaciteti za nova vina i takođe proširiće se kapaciteti za nova arhivska vina - naglašava Dragan Reljić, upravnik Zadužbine kralja Petra Prvog na Oplencu.
A i za nove goste. U Srpskoj toskani - Topoli, u kojoj ima 17 vinarija, nadaju se većem broju turista.
- Mi smo do sada imali sezonski turizam, kada sredimo ovu vinariju preko cele godine ćemo imati postavku ovde, imaćemo degustacione sale, imaćemo preradu vina - objašnjava Vladimir Radojković, predsednik Opštine Topola.
To se očekuje od juna sledeće godine, kada bi kompletn rekonstrukcija Kraljevske vinarije trebalo da bude završena. Biće to novi centar vinske kulture.
Firme:




Tagovi:
GIZ
Nebojša Glišić
Nenad Popović
Dragan Reljić
Vladimir Radojković
rekonstrukcija Kraljevske vinarije u Topoli
Aleksandar Karađorđević
Komentari
Vaš komentar
Šta vredno posetiti/videti u okolini?
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.