NavMenu

Posle originalnih znamenja, u Istorijskom muzeju Srbije od danas i rekonstruisani presto kralja Petra I Karađorođevića

Izvor: eKapija Petak, 20.09.2024. 15:38
Komentari
Podeli
(Foto: I.S./eKapija)

Povodom obeležavanja 120 godina od krunisanja kralja Petra I Karađorđevića, od danas u centralnoj sali izložbenog prostora Istorijskog muzeja Srbije, pored vladarskih insignija kralja Petra I Karađorđevića koje su deo izložbe "Čekajući stalnu postavku", biće predstavljene i rekonstrukcija prestola kralja Petra I Karađorđevića, koju su po originalnoj skici izradili Milan Andrić, konzervator Muzeja primenjene umetnosti, i kostimografkinja Jelena Stokuća, kao i skice pet predloga za krunu i dva za presto koja je za potrebe krunisanja 1904. godine uradio profesor Mihailo Valtrović, saopšteno je iz Istorijskog muzeja Srbije.

Insignije kralja Petra I Karađorđevića – šar, žezlo, kopča za plašt, krunidbeni plašt od venecijanskog pliša i svile oivičen hermelinom i jedina sačuvana srpska kruna, ubrajaju se u najvrednije predmete koje čuva Istorijski muzej Srbije.

Najvredniji eksponati Istorijskog muzeja Srbije (Foto: Danijela Stanimirović-Gavrilov)Najvredniji eksponati Istorijskog muzeja Srbije


Kruna je izlivena od bronzane ručke topa njegovog dede Karađorđa Petrovića u radionici braće Faliz u Parizu, po nacrtu profesora Mihaila Valtrovića, čuvenog arheologa, arhitekte i istoričara umetnosti.

Pozlaćena je i dekorisana sintetičkim dragim kamenjem, i ima ne samo veliku istorijsku važnost već i simbolički značaj, jer upravo osnovnim materijalom od koga je napravljena povezuje dva važna događaja i ličnosti u srpskoj istoriji: vožda Karađorđa, rodonačelnika dinastije Karađorđević, i pokretanje Prvog srpskog ustanka 1804. godine, kojim je započelo konačno oslobođenje od viševekovne osmanske vlasti i stvaranje moderne srpske države, i krunisanje njegovog unuka kralja Petra I Karađorđevića na stogodišnjicu podizanja Prvog srpskog ustanka 21. septembra 1904. godine u Sabornoj crkvi u Beogradu, dok je miropomazanje upriličeno u manastiru Žiča.

Upravo ovakav vid izrade najvažnijeg simbola kraljevske vlasti urađen je na zahtev samog kralja Petra I Karađorđevića, jednog od najvoljenijih srpskih vladara, poznatog u narodu po svojoj skromnosti.

Istorijski muzej ovim povodom obaveštava i da se 21. septembra, od 13 h, u okviru programa "Subota u Istorijskom muzeju", pratećeg programa izložbe "Čekajući stalnu postavku", održava tematsko vođenje "Kruna u srpskoj istoriji" kustosa Milorada Sretenovića.

Istorijski muzej Srbije je otvoren za posetioce svakog dana, osim ponedeljka, u periodu od 12 do 20 h (prodaja ulaznica do 19 h).

D. S. G.
Šta imamo u krugu od:
1 km
2 km
3 km
5 km
10 km
15 km
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.