Počela obnova tornja sa satom na Petrovaradinskoj tvrđavi
(Foto: Dejan Aleksić)

Radovi podrazumevaju delimično malterisanje svih oštećenih malterskih površina na spoljašnjim i unutrašnjim zidovima tornja, kao i kompletnu obnovu uvučenih profila venaca i oštećenih elemenata krovne konstrukcije.
Kompletno će se menjati kapa tornja novim bakarnim limom, budući da je izuzetno oštećena. U potpunosti će se farbati i malterske površine.
Od konzervatorsko-restauratorskih radova planirana je restauracija drvenih dvokrilnih šalukatri, kao i ulaznih jednokrilnih vrata i okolne niske gvozdene ograde.
Zavod navodi da će posebna pažnja biti posvećena restauraciji i konzervaciji zatega, nosača i drugih elemenata od gvožđa u unutrašnjosti tornja, brojčaniku i kazaljkama na satu, kao i izradi novog pozlaćenog dekorativnog vrha koji se sastoji od nosećeg koplja, jabuke, oznaka strana sveta, vetrokaza i vrha u obliku srca.
- Originalni, stari delovi dekorativnog vrha biće očišćeni i konzervirani prema pravilima struke i nalaziće se u nadležnoj muzejskoj ustanovi, Muzeju grada Novog Sada - saopštili su iz Zavoda.
Ove obimne radove obavljaće grupa izvođača koja je posao dobila pregovaračkim postupkom. Firme Ornament Investinženjering, Niković Company, Vortex Universal će za građevinske i konzervatorske radove dobiti ukupno oko 8,9 miliona dinara, sa PDV-om.
Većinu, čak 98% poslova, obavljaće beogradska firma Ornament Investinženjering koja je dobijala razne poslove rekonstrukcije kulturnih dobara širom Vojvodine i Srbije.
Ugovorom je predviđeno da radovi traju 150 radnih dana, odnosno pet meseci.
Većina konzervatorskih aktivnosti biće prethodno obavljena u radionicama, izvan gradilišta, dok će na lice mesta biti montirani kada svi pripremni i zanatsko-građevinski radovi budu okončani.
Podsetimo, toranj sa satom pretrpeo je veliku štetu tokom superćelijskih oluja 19. i 21. jula prošle godine. Poslednji put je obnovljen 2013. godine, a 2016. godine su automatizovani satni mehanizam i zvonik, a rađeni su i drugi radovi.
Tokom protekla skoro tri veka postojanja ovaj simbol Novog Sada, koji je Petrovaradinskoj tvrđavi poklonila carica Marija Terezija oko 1750. godine pošto je donet iz Alzasa u Francuskoj, više puta je obnavljan zbog oluja i udara gromova, ali i ljudske nebrige i ratova.
Poznat je i kao "Pijani sat" pošto mala kazaljka pokazuje minute, a velika sate, jer je prvenstvena namena bila da lađari na Dunavu iz daljine vide koliko je sati.
Firme:



Niković Company d.o.o. Beograd
Vortex universal 021 doo Novi Sad
Tagovi:
toranj sa satom na Petrovaradinskoj tvrđavi u Novom Sadu
Komentari
Vaš komentar
Šta vredno posetiti/videti u okolini?
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.