NavMenu

Ekonomsko osnaživanje žena - Podrška preduzetnicama iz Južne Srbije

Izvor: Biznis Petak, 13.12.2024. 13:59
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Unsplash / Brooke Lark)Ilustracija
USAID i Impact Hub dodelili su osam grantova u ukupnoj vrednosti od 35.000 USD preduzetnicama iz jablaničkog i pčinjskog okruga, u okviru projekta "Ona zna" - ekonomsko osnaživanje žena. Ovi grantovi su osmišljeni da podstaknu inovacije, podrže profesionalni razvoj i omoguće dobitnicima da razviju svoje poslovne ideje u održive biznise. Čekove je predala Džuli Hil, supruga ambasadora SAD u Srbiji.

Osam dobitnica grantova su bile među 104 žene iz jablaničkog i pčinjskog okruga koje su učestvovale u programu podrške zapošljavanju, preduzetništvu i zapošljivosti. Od ukupno 71 pristiglih poslovnih plana razvijanih od ucesnica, osam je odabrano zbog inovativnih poslovnih ideja koje kombinuju kreativnost i digitalnu tehnologiju u tradicionalnim industrijama, s ciljem da dodatno unaprede svoje biznise.

Bruk Išam, direktorka misije USAID-a u Srbiji, istakla je da će projekat "Ona zna", nakon uspešnog prvogodišnjeg temelja i kontinuirane podrške javnog i privatnog sektora, naredne godine proširiti svoje aktivnosti na region Raške.

- Zajedno stvaramo Srbiju u kojoj svaka žena ima priliku za uspeh, a svaka zajednica šansu za prosperitet - dodala je.

Projekat "Ona zna" takođe je organizovao edukativni program "Osnaživanje žena u radnom okruženju" sa četiri treninga za 24 preduzeća kako bi im se pružilo dublje razumevanje i konkretna rešenja za unapređenje rodne ravnopravnosti i inkluzivnosti u njihovim organizacijama putem poboljšanja poslovnih procesa i ažuriranja postojecih mera. Zanimljivo je da je 16 od njih već obećalo da će ove alate da integrišu u svoja radna okruženja.

Tatjana Macura, ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, izjavila je da ekonomsko osnaživanje žena nije samo pitanje socijalne pravde, već i ključni korak ka jačanju ukupne ekonomije.

- Žene koje su ekonomski samostalne ne samo da doprinose rastu BDP-a, već postaju stubovi svojih porodica i zajednica, inspirišući nove generacije da se bore za svoje mesto u društvu - rekla je Macura.

Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, naglasila je da je ravnomerna zastupljenost muškaraca i žena u donošenju odluka od suštinske važnosti, ne samo radi ispunjenja zakonskih odredbi i kvota, već zato što različite perspektive donose najbolja rešenja za celu zajednicu.

- Osnaživanje žena znači i bolju dostupnost različitih usluga, kao što su zdravstvene usluge, putna infrastruktura i škole, i to posebno u područjima koja su ruralna, teže dostupna, razuđena i siromašnija. Upravo je to cilj ovog projekta – unapređenje ekonomske inkluzije žena, a naročito mladih žena, onih iz ruralnih područja i onih koje nisu obuhvaćene obrazovanjem, koje nisu zaposlene niti su uključene u neke obuke - rekla je Janković.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.