NavMenu

Manje migranata, a više zaposlenih stranaca u Srbiji

Izvor: RTS Četvrtak, 19.12.2024. 13:39
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Ivan Henao/Unsplash)Ilustracija

Od početka godine u Srbiji je zvanično evidentirano 82 odsto manje migranata nego prošle godine, dok broj stranaca koji dolaze u zemlju radi zapošljavanja raste. Prema podacima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, trenutno oko 100.000 stranaca radi u Srbiji.

Prema procenama nevladinih organizacija, kroz Srbiju je Balkanskom rutom ove godine prošlo oko 45.000 ilegalnih migranata, dok njih oko 2.000 mesečno pokušava da tim putem stigne do Evropske unije. U Srbiji su privremeno smešteni u sedam prihvatnih centara.

Jedan migrant iz Sirije kaže da su mu planovi vezani za Evropu, ili da se vrati u Siriju.

- U mom regionu su i dalje sukobi, ali se nadam da će se situacija popraviti - ističe u kratkom razgovoru za RTS.

Drugi objašnjava da je iz zemlje izbegao zbog sukoba između plemena.

- Plan mi je da nastavim put dalje - kaže za RTS.


Moguć i obrnut pravac migracija

U prihvatnim centrima trenutno boravi 493 osobe, uglavnom iz Sirije, Avganistana, Turske, Burundija i Pakistana. Zoran Dimić iz Komesarijata za izbeglice i migracije kaže da centar u Bujanovcu ima kapacitet od 230 ležajeva, sa mogućnošću proširenja na 300.

- Trenutno je tu oko 50 korisnika jer je centar otvorenog tipa. Na dnevnom nivou korisnici dolaze i odlaze - objašnjava Dimić.

Ukoliko bi se izgradili kapaciteti u zemljama poput Sirije, migracije bi mogle dobiti obrnut pravac. Ipak, stručnjaci naglašavaju da bez mira i stabilnosti povratak migranata nije moguć.

Radoš Đurović iz Centra za pomoć tražiocima azila ističe da su migranti sve manje vidljivi jer koriste sve rizičnije puteve.

- Rizikuju život i zdravlje, plaćaju više, a svedoci smo i stradanja u saobraćajnim nesrećama i na rekama - kaže Đurović.


Posao za strance u Srbiji

Sa druge strane, broj stranaca koji dolaze u Srbiju radi posla raste. Prema podacima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u Srbiji trenutno radi oko 100.000 stranaca. Zakonske izmene omogućile su lakše dobijanje radnih dozvola elektronskim putem.


- Iako imamo veliki broj stranaca, nemamo poremećaja na tržištu rada. U mnogim zemljama broj stranaca čini od 10 do 15 odsto zaposlenih, a kod nas je taj procenat znatno manji. O uvođenju kvota za sada ne razmišljamo - izjavila je Sanja Gavranović iz resornog ministarstva.

Miroslava Jelačić Kojić iz Grupe 484 naglašava da Srbija nema dokument kojim se definiše puna integracija zakonitih migranata.

- Potrebno je regulisati pristup pravima, od zdravstva do obrazovanja - ističe Gavranovićeva.


Situacija u svetu

Prema podacima Ujedinjenih nacija, 281 milion ljudi širom sveta čine međunarodni migranti. Prošle godine život je izgubilo čak 8.500 migranata.

Zejnal Hadžijev, šef misije Međunarodne organizacije za migracije u Srbiji, ističe značaj migracija za svetsku ekonomiju.

- Prošle godine migranti su u svoje domovine poslali više od 800 mlrd USD, a doprineli su globalnom bogatstvu u iznosu od 6 do 7 hiljada milijardi dolara, što je gotovo 10 odsto svetskog BDP-a - tvrdi Hadžijev.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.