NavMenu

Obrazovano Koordinaciono telo za obezbeđivanje sigurnog snabdevanja naftom i gasom - Pare nisu problem, poručuje ministar

Izvor: eKapija/RTS Ponedeljak, 06.01.2025. 10:08
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Shutterstock/Kodda)Ilustracija

Vlada Republike Srbije usvojila je Odluku o obrazovanju Koordinacionog tela za usmeravanje rada u cilju obezbeđivanja sigurnog snabdevanja naftom i gasom Republike Srbije, kao krovne radne grupe koja će usmeravati i koordinirati rad i aktivnosti radnih grupa - za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine (Office of Foreign Assets Control - OFAC) u vezi sa potencijalnim uvođenjem sankcija NIS AD Novi Sad i Radne grupe za pregovore o zaključenju ugovora o snabdevanju i isporuci prirodnog gasa u Republiku Srbiju iz Ruske Federacije, saopšteno je juče iz Vlade nakon održane sednice. Koordinacionim telom, kako je navedeno, rukovodiće predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević.

- Ovo Koordinaciono telo obrazovano je imajući u vidu potrebu da se obezbede potrebne količine nafte i prirodnog gasa za sigurno snabdevanje tržišta ovim energentima zbog mogućnosti uvođenja sankcija SAD prema NIS AD Novi Sad - navodi se u objavi Vlade.

Zadatak tog tela biće razmatranje pitanja i koordiniranje i usmeravanje rada organa državne uprave i drugih nadležnih subjekata u vezi sa pripremom, pregovaranjem i zaključivanjem mogućih aranžmana i preduzimanje svih aktivnosti kako bi se obezbedilo sigurno snabdevanje naftom i gasom.

Članovi Vlade doneli su odluke da Radnom grupom za pregovore o zaključenju ugovora o snabdevanju i isporuci prirodnog gasa u Republiku Srbiju iz Ruske Federacije rukovodi prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali, dok će Radnom grupom za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine (Office of Foreign Assets Control - OFAC) u vezi sa potencijalnim uvođenjem sankcija NIS AD Novi Sad rukovoditi ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.


Mali: Srbija ima dovoljno novca da reši problem u vezi sa NIS-om

Povodom najavljenih sankcija danas je ministar finansija Siniša Mali izjavio da Srbija ima dovoljno novca u budžetu kojim može biti rešen problem u vezi sa najavljenim američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS), zbog ruskog udela u toj kompaniji, ističući da se neće dozvoliti da energetska sigurnost države bude ugrožena.

- Budžet može da izdrži taj pritisak. Imamo 500 milijardi dinara u budžetu. Novac nije problem, iako postoji problem oko strukture budžeta. Naći ćemo rešenje. Mi nećemo i ne smemo dozvoliti da energetska bezbednost budu na bilo koji način ugroženi - kazao je on za RTS.

On je izjavio i da se čeka zvaničan dokument iz SAD, kako bi se videli detalji.

- Na osnovu tih detalja odredićemo i naš način delovanja. Delovaćemo brzo i efikasno kako ni na koji način ne bismo ugrozili ni rast našeg BDP-a ni funkcionisanje naše ekonomije - rekao je Mali.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da očekuje da će dokument o američkim sankcijama NIS-u dobiti 10. ili 13. januara. Pre toga je naveo da će te sankcije biti sveukupne.

- To neće biti sankcije protiv kompanija koje imaju rusko vlasništvo ili onih koje finansiraju ruske banke, nego će to biti direktne sankcije našoj firmi NIS - rekao je Vučić na sednici Vlade Srbije.

Lukić: Nacionalizacijom bi se ublažio prvi udarac sankcija

Gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, profesor na Ekonomskom fakultetu Velimir Lukić istakao je da su sankcije najefikasnije i najubitije ekonomsko oružje, čime dolazi do kolapsa kompanije.

- Moramo da tražimo rešenje. Ne možemo da znamo, ali možemo da naslućujemo šta je sporno u vlasničkoj strukturi NIS-a. Ruski investitori, sa oko 50 odsto vlasništva, imaju kontrolni paket akcija. Ne znamo da li su kontrolne akcije ili ruski investitori problem, ali možemo da pregovaramo - dodao je Lukić.


Prema njegovim rečima, država može da pokuša da pronađe rešenje u vlasničkoj strukturi i ima pravo da samostalno donese odluku da promeni vlasničku strukturu kompanije, naročito u sektorima koji su od nacionalne bezbednosti.

Lukić je, takođe, napomenuo da su Slovačka i Mađarska uspele da se izuzmu iz opšteg embarga za uvoz nafte iz Rusije, ali da su te dve zemlje u drugačijoj situaciji od Srbije jer su članice EU.

- Uticaj naše zemlje na geopolitičke tokove i strategije koje nam stoje na raspolaganju takav je da ne možemo da dobijemo izuzeća. Moraćemo da predložimo inovativna rešenja koja mogu da pokriju ovu situaciju. Rusku naftu ne uvozimo već dve godine, a nismo imali odnos sa ruskim kompanijama po tom pitanju - naglašava Lukić.

Lukić ističe da sankcije uvek prelaze na krajnje korisnike, odnosno na one koji koriste naftu i derivate za ličnu ili industrijsku potrošnju – svi će plaćati višu cenu.

- Kako će potrošači reagovati na više cene, zavisiće od toga koliko će cena porasti. Moraćemo da obezbedimo dovoljno nafte na našem tržištu i da se oslonimo na druge igrače - zaključuje Lukić.

Lukić smatra da je jedna od opcija da rafinerija NIS pređe u srpske ruke i da se nacionalizuje, čime bi se ublažio prvi udarac sankcija.

- Nalazimo se na istoj liniji sa hrvatskim Janafom, odnosno sa željom da naftovod ostane aktivan i da nafta i dalje ide. Da li će to biti moguće? Moguće je samo ako krajnja destinacija za naftu koja prođe bude prihvatljiva za zapadne partnere. Janaf može da ostane aktivan, ali će morati da traži nova rešenja - zaključio je profesor Velimir Lukić.

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.