Velike promene turizma u Italiji – Sezona dosta duža, a iznenadićete se i koji je mesec postao najskuplji za boravak
Rim je standardno najposećeniji, a slede ga Venecija i Firenca (Foto: Pixabay/Nimrod Oren)

Turizam u Italiji doživljava velike promene. Turistička sezona traje dosta duže, a primećen je porast unapred rezervisanih putovanja. Zahvaljujući povećanju broja međunarodnih turista, cene smeštaja rastu, a posete su ravnomernije raspoređene tokom cele godine.
Prema izveštaju Hotel Booking Trends platforme SiteMinder, koja analizira više od 125 miliona rezervacija globalno, u 2024. godini 31,68% rezervacija u italijanskim hotelima ostvareno je tokom letnjih meseci od juna do avgusta. Ipak, jul i avgust beleže blagi pad (-4% i -1%), dok meseci poput maja i oktobra beleže rast. Konkretno, maj je zauzeo 9,39% svih rezervacija (u poređenju sa 8,97% u 2023), dok je oktobar dostigao 9,15% (u poređenju sa 8,99% prethodne godine), navodi horecanews.
Septembar beleži rast od 2%, dok su februar i mart zabeležili povećanje od 8% i 4%. Ovi podaci ukazuju na produženje turističke sezone u Italiji, što doprinosi ravnomernijem rasporedu turista tokom godine.
Rast cena smeštaja i povećanje broja međunarodnih turista
Produžena sezona direktno je uticala na rast cena hotela. Maj i oktobar postali su najskuplji meseci u 2024. godini, sa prosečnom cenom noćenja od 272 i 271 EUR. U proseku, hotelske cene u Italiji porasle su za 5,4% u odnosu na 2023. godinu, sa prosečnom cenom od 239,6 EUR po noći. Italija se takođe svrstala među 65% svetskih destinacija koje su zabeležile rast cena.
Petak je ostao najskuplji dan za hotelski smeštaj, sa prosekom od 255 EUR po noći, dok je nedelja najjeftinija sa razlikom od oko 25 EUR. Pored toga, dužina boravka u italijanskim hotelima je blago veća od globalnog proseka: 12,55% gostiju rezervisalo je dve noći, dok je 8,18% ostalo 3 do 4 noći. Samo 0,75% turista produžilo je boravak na više od nedelju dana.
Sve više turista planira svoja putovanja unapred, posebno međunarodni gosti. Prosečan period rezervacije u Italiji je 34 dana, dok je globalni prosek 31,98 dana. Stopa otkazivanja rezervacija ostala je stabilna, iznad globalnog proseka od 19,77% i evropskog proseka od 20,78%, što je malo više od 21%.
Ključna uloga međunarodnih turista
Strani turisti činili su 65,24% ukupnih dolazaka u italijanskim hotelima u 2024. godini. Glavna tržišta bila su Nemačka, Francuska i Velika Britanija, ali je zabeležen i rast broja turista iz Azije. Najposećeniji gradovi bili su Rim, Venecija i Firenca, dok su regije poput Apulije i Sicilije takođe zabeležile povećanje broja posetilaca.
Globalni turistički trendovi
Turizam u svetu pokazuje znakove oporavka, posebno zahvaljujući povratku azijskih turista, prvenstveno iz Kine. Globalno, prosečna cena noćenja porasla je na 186 EUR, dok je prosečna dužina boravka u 78% slučajeva bila jedna noć, dok je 11% gostiju boravilo tri i više noći.
Uz povećanu potražnju i sve više unapred planiranih putovanja, turistički sektor u Italiji ima priliku da optimizuje svoje strategije i iskoristi prednosti produžene sezone kako bi privukao još više turista tokom cele godine.
Tagovi:
turizam u Italiji
turisti Italija
Rim
Venecija
Firenca
rast cena hotela
rezervacija smeštaja
prosečna cena smeštaja
Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.