NavMenu

Postignut dogovor o uvođenju sistema EES za putovanja u EU - Kraj pečatima u pasošu očekuje se na jesen

Izvor: eKapija Četvrtak, 06.03.2025. 09:28
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay / jackmac34)Ilustracija
Zemlje Evropske unije postigle su u sredu dogovor o konačnom uvođenju Sistema ulaska/izlaska (EES), automatizovanog registra za putnike, koji je više puta odlagan zbog tehničkih problema i nedostatka spremnosti.

Sporazum, koji su u Briselu postigli ministri unutrašnjih poslova, otvara mogućnost za početak rada sistema na jesen, iako tačan datum još nije određen.

Države članice sada imaju dve opcije: da novi sistem pokrenu istovremeno ili da ga postepeno uvode tokom šestomesečnog prelaznog perioda. Na kraju ovog perioda, svi granični prelazi trebalo bi da registruju putnike isključivo putem EES-a.

Postepeno uvođenje sistema prvobitno nije bilo predviđeno zakonom, ali je nakon konsultacija u novembru predloženo kao rešenje za prevazilaženje dugotrajnog zastoja i implementaciju ovog dugo očekivanog sistema.

Poljska, koja trenutno predsedava Savetom EU, vodiće pregovore sa Evropskim parlamentom o konačnom usvajanju izmenjenog zakona, a očekuje se da će proces teći glatko.

- Oktobar je naš cilj - izjavio je Tomas Šimonjak, poljski ministar unutrašnjih poslova i administracije.

Dodato je da će sistem "državnim službama omogućiti potpuno nove alate za kontrolu ulaska i izlaska iz Šengen zone, za policiju i graničare. Ovo je apsolutno ključno pitanje."


Šta je Sistem ulaska/izlaska (EES)?

EES je sveobuhvatna reforma koja datira iz 2016. godine i koja je više puta odlagana. Njegova osnovna svrha je modernizacija provera na spoljnim granicama EU i zamena tradicionalnog fizičkog pečatiranja pasoša.

Sistem će se primenjivati na građane koji nisu iz EU, a dolaze radi posete, odmora ili poslovnih putovanja i mogu boraviti do 90 dana u okviru 180-dnevnog perioda.

Po puštanju sistema u rad, posetioci će pri dolasku morati da pokažu pasoš, a biće im snimljena fotografija lica i elektronski skenirani otisci prstiju.

Svi ulasci i izlasci iz Šengen zone biće zabeleženi.

Prikupljanje biometrijskih podataka i razmena informacija u realnom vremenu trebalo bi da pomognu vlastima u borbi protiv prekoračenja dozvoljenog boravka i prevara s identitetom.

Sve države članice, osim Kipra i Irske, kao i četiri pridružene zemlje Šengena – Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska – učestvovaće u ovom programu.

U Kipru i Irskoj pasoši će se i dalje pečatirati ručno.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.