"Sejač" stigao u Narodni muzej Srbije - Otkupljeno delo prvog srpskog slikara školovanog u Parizu
(Foto: eKapija / Aleksandra Kekić)

Na inicijativu ministra informisanja i telekomunikacija Dejana Ristića, Narodni muzej Srbije dobio je vredno umetničko delo istaknutog srpskog slikara Borivoja K. Radenkovića, otkupljeno od privatnog lica na molbu naše centralne muzejske ustanove.
Naime, Narodni muzej Srbije imao je potrebu da zbirku likovne umetnosti obogati delom istaknutog srpskog slikara Borivoja K. Radenkovića koje se do sada nalazilo u privatnom vlasništvu. U pitanju je delo "Sejač", koje je potom otkupljeno i u petak je uručeno direktorki Narodnog muzeja Srbije Bojani Borić Brešković.
To delo nastalo je između 1912. i 1914. godine. U pitanju je ulje na platnu dimenzija 90 x 109,5 cm.
O umetniku
Borivoje K. Radenković (1871–1952), prvi srpski slikar školovan u Parizu, ostavio je za sobom raznovrsno i obimno delo, koje, posmatrano u celini, obeležava stilska ujednačenost, odnosno pripadnost duhu poetskog realizma. Pored slikarskog opusa koji danas čini najbrojniji i svakako najvažniji segment Radenkovićevog rada, njegova zaostavština obuhvata crteže, karikature i ilustracije, predmet sasvim posebnog poglavlja za proučavanje.
Radenković nije izlagao tokom života, a imajući u vidu godine Balkanskih, Prvog i Drugog svetskog rata, znatan broj njegovih radova nije sačuvan. Nakon završenih studija u Parizu 1906. godine, Radenković se vratio u Srbiju. Slikao je, predavao u pirotskoj, a potom kragujevačkoj gimnaziji. Balkanske, kao i Prvi svetski rat proveo je na bojištima, prešao je Albaniju, a kraj rata je dočekao radeći u Crvenom krstu u Ženevi.
U posleratnom periodu bio je veoma aktivan, ali nije učestvovao javno u umetničkom životu, odnosno nije izlagao. Likovna javnost ga je jedino poznavala kao karikaturistu. Njegove karikature, obeležene socijalnim strujanjima i uticajima angažovane umetnosti odlikuju vešt crtež, spontanost i originalnost u izrazu.
Posle Prvog svetskog rata Radenković se trajno nastanio u Beogradu. Predavao je u Četvrtoj beogradskoj gimnaziji, a potom bio učitelj crtanja na Tehničkom fakultetu gde je ostao do kraja radnog veka.
Radenkovićeva dela u Narodnom muzeju
Unuka slikara Borivoja Radenkovića, Stana Krstić, poklonila je Narodnom muzeju Srbije sliku pod nazivom "Crkva u Krivom Viru", i to još prilikom održavanja njegove retrospektivne izložbe tokom 1997. godine. Tada je učinila poklon i Zbirci crteža i grafika jugoslovenskih umetnika Narodnog muzeja Srbije.
Tokom 2024. godine ona je Narodnom muzeju Srbije poklonila još jedan Radenkovićev slikarski rad u kojem autor, nakon interesovanja za seoski život, ispoljava interesovanje za život radnika. U pitanju je delo pod nazivom "Portret radnika", nastalo krajem 1930-ih (ulje na platnu, 38 x 45,5 cm).
Početkom 2025. godine, iznova zahvaljujući poklonu Radenkovićeve unuke, Zbirka crteža i grafika jugoslovenskih umetnika Narodnog muzeja Srbije koja je u svom sastavu posedovala jedan crtež karikaturu ovog umetnika, obogaćena je sa još šest crteža, studijskom zbirkom crteža "Figures", kao i crtežima u olovci grupisanim u nekoliko blokova za skiciranje.
Fotografije:
Tagovi:
Dejan Ristić
Borivoj Radenković
Bojana Borić Brešković
Stana Krstić
Sejač
otkupljeno umetničko delo
otkupljena slika
Komentari
Vaš komentar
Šta vredno posetiti/videti u okolini?
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.