Organski otpad neiskorišćeni potencijal Srbije - Imamo svega 44 biogasne elektrane, a mogli bismo da izgradimo 400 postrojenja

Srbija raspolaže ogromnim potencijalom obnovljive energije iz organskog otpada. Prošle godine prerađeno je tek 200.000 tona otpada, a moglo bi da bude i 15 puta više.
Bioenergija se može dobiti iz poljoprivrednog, stočnog i prehrambenog otpada, hrane koju bacaju domaćinstva, restorani i ustanove. Iako se sa gradnjom biogasnih elektrana počelo pre trinaest godina, Srbija ih ima tek 44. Jedna može da pokrije potrebe oko 300 domaćinstava i za grejanje i za struju.
- Po nekim našim procenama, mi bismo bez problema mogli da izgradimo 400 postrojenja. Kada kažem postrojenja, namerno to potenciram, jer mi smo do sada pričali o elektranama za biogas, a može da se proizvodi i biometan. Kada bismo izgradili ta postrojenja, mogli bismo ogromnu količinu zemnog gasa da zamenimo upotrebom tog biometana - rekao je Goran Knežević, predsednik Udruženja Biogas Srbija.
Struka je saglasna – to je zarobljen resurs koji Srbiji, pored energetske, može doneti i veliku ekološku korist.
- Zašto kažemo da je to zarobljen potencijal? Pa on najviše odgovara na dekarbonizaciju, s obzirom da jedna tona otpada emituje jednu tonu CO₂. Primera radi, samo grad Beograd ima 300.000 obroka koji se dnevno spremaju samo u javnom sektoru. Neka je to samo ostatak od 10 grama po porciji – vidi se koji je to potencijal - naveo je Siniša Mitrović iz Privredne komore Srbije.
U Evropi sa 11.000 biogasnih elektrana prednjači Nemačka. Njihova Asocijacija za biogas pomaže srpskom udruženju u razvoju tehnologije i tržišta.
- Jedan mladić je iskoristio porodičnu farmu svinja i napravio biogasno postrojenje iz kojeg 100 žitelja tog sela dobija toplotnu energiju za grejanje. A odnedavno proizvode i struju, koju koriste za punjače za električne automobile meštana - rekla je Verena Fahler iz nemačke biogas asocijacije.
- Evropska unija ima strategiju za razvoj biogasa. Nemačka vlada podržava razvoj tog sektora u Srbiji. Neophodne su subvencije i zato treba raditi na novom zakonodavnom okviru - istakla je Judit Hofman iz Ambasade Nemačke u Srbiji.
Srpsko udruženje biogasa razvija projekte za još 54 elektrane, uglavnom na teritoriji Vojvodine. Udeo biogasa u energetskom miksu naše zemlje nije ni jedan odsto.

Tema u žiži: Obnovljiva energija

23.05.2025. | Energija, Industrija
Planirane dve solarne elektrane kod Brusa
23.05.2025. | Energija, Industrija

23.01.2025. | Energija, Industrija
U planu proširenje vetroparka Košava - Još 10 vetroturbina za dodatnih 36 MW
23.01.2025. | Energija, Industrija

09.05.2025. | Energija, Industrija
Potpisani ugovori za priključenje 11 objekata OIE - Ukupna snaga veća od 2 GW
09.05.2025. | Energija, Industrija