Veliki uspeh za srpsko zdravstvo: Tri naše naučnice dobitnice najprestižnije nagrade za dostignuća u medicini
Izvor: eKapija
Petak, 14.03.2025.
14:08


Ilustracija (Foto: everything possible/shutterstock.com)

Svečana dodela nagrada održana je sinoć u Ljubljani, a ceremoniju dodele ove prestižne nagrade otvorila je predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar.
Ana Banko, vanredni profesor na Institutu za mikrobiologiju i imunologiju, Medicinskog fakulteta u Beogradu, jedna je od dobitnica ovogodišnje prestižne nagrade. Istraživački rad kojim je konkurisala za Medis Awards for Edical Research objavljen je u časopisu "Frontiers in Immunology", pod nazivom "Infekcija Epštajn-Bar virusom kao potencijalni pokazatelj prisustva i kliničke prezentacije sistemskog eritemskog lupusa".
- Ovo je nagrada i priznanje za naučno dostignuće i veliki trud koji pojedinci i naučni timovi ulažu u istraživanja. Nije tako često da se nauka na ovaj način vrednuje i nagrađuje, pa je time i njen značaj veći. Rad za koji sam nagrađena, deo je trogodišnjeg naučnog projekta ROLERS koji se izvodio u Beogradu na Medicinskom fakultetu, a u saradnji sa Klinikom za reumatologiju i Klinikom za alergologiju i imunologiju UKC Srbije. Ovaj projekat deo je prvog poziva Fonda za nauku RS, a rađen je u veoma izazovnom periodu kovida, kada je pristup pacijentima sa sistemskim autoimunskim oboljenjima bio prilično otežan. Istraživali smo ulogu infekcije virusom Epštajn-Bar, narodu poznatom kao izazivačem mononukleoze, a koji se sve češće dovodi u vezu sa patogenezom sistemskih autoimunskih bolesti. Nagrađeni rad se bavio povezanošću aktivne virusne infekcije i lupusa. Rezultati su pokazali nesumnjivu i značajnu vezu, a mogli bi pomoći u dijagnostici i praćenju progresije lupusa, kao i identifikaciji ciljanih mesta za razvijanje buduće terapije. Pojedini markeri EBV infekcije pokazali su se i kao indikatori određenih kliničkih manifestacija bolesti kao što su limfopenija i alopecija, što može poslužiti kao još jedan dijagnostički alat lekarima. Ovo su rutinski testovi, lako dostupni, te se mogu brzo implementirati u postojeće protokole - rekla je prof dr Banko.
Doc. dr Aleksandra Plavšić, alergolog i klinički imunolog na Klinici za alergiju i imunologiju UKC Srbije, još jedna je dobitnica prestižne Medis Awards nagrade.
Istraživački rad dr Plavšić pod nazivom "Inflamatorni fenotipovi astme: kako ih možemo razlikovati?", objavljen je u časopisu "Journal of Clinical Medicine" i fokusiran je na identifikaciji fenotipova astme kako bi se bolje razumele jedinstvene karakteristike pacijenata i vrsta prisutne upale.
- Nisam očekivala nagradu, zato sam jako srećna, uzbuđena i počastvovana. Ovo je veliko priznanje za ceo tim. Rad se odnosi na značaj ispitivanja inflamatornih fenotipova u astmi, koja je jedna od najprevalentnijih nezraznih bolesti današnjice. Rad je pokušao da utvrdi različite biomarkere koji nam pomažu i olakšavaju da se za na osnovu njih, za svakog pacijenta ponaosob utvrdi tačan fenotip bolesti, da se vidi kako biomarkeri u krvi korelišu sa inflmacijom, koja je najznačajnija odlika astme.
To je jako bitno i značajno, da bi se ustanovila najbolja individualna terapija, što je cilj današnje medicine - personalizovani terapijski pristup. Ova nagrada predstavlja privilegiju, zadovoljstvo i motivaciju za moj dalji rad. Posebno bih zahvalila svim pacijentima koji su učestvovali u ovom radu, od kojih sam mnogo naučila i dalje svakodnevno učim - istakla je doc. dr Plavšić.Doktorka Marija Rovčanin, naučni saradnik i specijalista ginekologije i akušerstva na Klinici za ginekologiju i akušerstvo "Narodni front", treća je doktorka iz Srbije koja je sinoć u Ljubljani nagrađena. Istraživački rad dr Rovčanin, pod nazivom "Uticaj bavljenja fizičkom aktivnošću na pojavu postporođajne depresije", objavljen je u časopisu "Depression and Anxiety".
- Počastvovana sam i jako privilegovana što sam imala priliku da budem deo ovakvog događaja i da predstavljam svoju zemlju, GAK Narodni front i nauku u Srbiji. Posebno sam emotivna jer je nagradu donela publikacija koja je proistekla iz moje doktorske disertacije. O ovoj tematici se dosta govori u svetu i najzad sve više i kod nas.
Adekvatan skrining i prevencija postporođajne depresije uz postojanje odgovarajućih alata za detekciju i osoblja kompetentnog i obučenog za rad sa ovom vulnerabilnom grupom pacijentkinja je ključan iskorak za zdraviju zajednicu. Ova tema ne sme biti zapostavljena. Svaka trudnoća, zasebno, jedno je neponovljivo, specijalno i individualno iskustvo praćeno često strahom od nepoznanice, samog porođaja i susretanjem sa velikom odgovornošću. Baš zato, pristup ginekologa akušera pacijentkinjama zahteva empatiju, razumevanje i konstantno osluškivanje kako trenutnog emocionalnog stanja, tako i održavanje komunikacije s pacijentkinjama i nakon samog čina porođaja – zaključila je dr Rovčanin.
Tagovi:
GAK Narodni front
Institut za mikrobiologiju i imunologiju
Klinika za alergologiju i imunologiju UKC Srbije
Predsednik Slovenije
Ana Banko
Marija Rovčanin
Aleksandra Plavšić
Nataša Pirc Musar
International Medis Awards for Medical Research
sistemski eritemski lupus
Inflamatorni fenotipovi astme
postporođajna depresija
Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.