Inovativni projekat Eko-daska čuva prirodu i donosi uštede - Podgorička kompanija 3D soba od reciklirane plastike pravi održivi mobilijar
Izvor: eKapija
Subota, 19.04.2025.
09:19


Eko-klupa Tara (Foto: 3D soba)

Kako je u razgovoru za eKapiju kazao Aleksandar Mašić iz ove kompanije, 3D soba nastala je iz lične strasti prema tehnologiji i stvaranju, ali i iz potrebe tržišta za pristupačnim, brzim i preciznim proizvodnim rešenjima.
- Krenuli smo potpuno samostalno, bez ikakve institucionalne podrške – iz garaže i sa jednim štampačem. Danas se bavimo uslužnom 3D štampom, prodajom 3D štampača i filamenata, održavamo kurseve modeliranja i razvijamo sopstvene proizvode, među kojima je najznačajniji projekat Eko-daska – kazao je Mašić za naš portal.
(Foto: 3D soba)

- Spojili smo 3D tehnologiju, reciklažu i društvenu odgovornost u jedan konkretan proces – pravimo klupe, stolove, korpe za otpad i druge elemente od plastičnog otpada prikupljenog i recikliranog u Crnoj Gori. Cilj projekta je da pokažemo da je održiva proizvodnja moguća i bez velikih sistema, i da lokalni otpad može postati lokalni resurs – poručuje naš sagovornik.
A kako nastaju eko-daske? Mašić navodi da je proces proizvodnje osmišljen interno i razvijan postepeno.
- Proces proizvodnje u potpunosti je prilagođen reciklaži lokalnog plastičnog otpada i zasniva se na mehaničkoj obradi bez hemijskih dodataka. Korišćeni materijal je HDPE i PP plastika koja se u više koraka transformiše u stabilan, izdržljiv i tehnički upotrebljiv proizvod - pojašnjava.
Sto Durmitor (Foto: 3D soba)

- Do sada smo isporučili više stotina gotovih proizvoda – klupa, stolova, stolica, korpi za otpad, ograda i drugih elemenata, a sami materijal – eko-daska – se može koristiti i kao sirovina za sve vrste spoljnog mobilijara – navodi Mašić.
A zašto proizvodi od eko-daske, a ne drveta? Već smo pomenuli momenat zaštite životne sredine i uticaj na smanjenje seče drveća. Naš sagovornik nabraja još neke benefite korišćenja ovih proizvoda.
- Za razliku od drvenih, naši proizvodi ne trunu, ne upijaju vlagu, ne zahtevaju nikakvo održavanje, a traju i više od 30 godina. Takođe, cena im je značajno povoljnija – kaže Mašić.
Eko-klupa Piva (Foto: 3D soba)

Zato i ne iznenađuje činjenica da je interesovanje za ove proizvode veliko.
- Naročito među opštinama i školama koje su do sada bile primorane da često menjaju drveni mobilijar. Naši proizvodi nude im trajno rešenje, uz ekološki i društveni benefit.
A koliko je značaj svega onoga što rade u 3D sobi pokazuje i činjenica da su do sada reciklirali više desetina tona plastike. Sirovinu, kaže nam Aleksandar, dobijaju u saradnji se preduzećem Deponija Podgrica i reciklažnim dvorištem Lovanja.
Eko-korpa za otpad Galeb (Foto: 3D soba)

Kada čujete za neki ovakav projekat, koji se u celom regionu ističe kao pozitivan primer, pa je dobio priznanje od Saveta za regionalnu saradnju, pomislili biste da je država već prepoznala njegov značaj i pomogla da se dalje razvija. Realnost je, nažalost, potpuno drugačija.
- Sve smo radili isključivo iz ličnih sredstava, bez ijednog eura pomoći od države, međunarodnih donatora ili fondova. Najveći izazov je bio – i ostao – balansiranje između proizvodnje i tržišnog prepoznavanja. Iako nas sve više institucija poznaje i ceni, sistemske podrške još nema. Uspeh dugujemo isključivo posvećenosti, kvalitetu i velikoj volji da napravimo nešto korisno – kaže Mašić.
Stolica Morača (Foto: 3D soba)

- Kupci nas pronalaze putem sajta, društvenih mreža i preporuka. Spremni smo za izlazak na regionalno tržište i otvoreni za saradnju sa distributerima ili projektantima koji žele da nas uključe u svoje planove – poručuje naš sagovornik.
Govoreći o planovima za naredni period, kaže da im je cilj da prošire kapacitete, povećaju broj zaposlenih, uključe više gradova i institucija, ali i da razviju nove proizvode i linije.
- Otvoreni smo za partnere, saradnje i investitore koji dele naše vrednosti – da lokalno rešavamo lokalne probleme, i to na održiv način. Ako to uspemo nastaviti samostalno, biće sjajno – ali verujemo da prave sinergije mogu ubrzati i pojačati uticaj onoga što radimo – zaključuje Aleksandar Mašić u razgovoru za eKapiju.
D. Obradović

Pogledajte kompletan sadržaj tematskog biltena
"Ekonomski ekologično - Zelena je nova crna"
Pročitajte
Tagovi:
3D soba
Međunarodne unije za zaštitu i očuvanje prirode
Aleksandar Mašić
reciklažno dvorište Lovanje
projekat Eko daska
reciklaža plastke
reciklaža plastičnog otpada
plastični otpad
mobilijar od eko daske
tematski bilten ekonomski ekologično zelena je nova crna
TB zelena je nova crna
Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.