EPS: Investicije u obnovljive izvore šansa za pregovore sa EU o trgovanju emisijama
Izvor: Biznis.rs
Četvrtak, 17.04.2025.
08:15


Ilustracija (Foto: lassedesignen/shutterstock.com)

On je, na panelu "ETS i CBAM – šta je za Srbiju i region bolje?", rekao da su EPS, kao i ceo region, napravili iskorak u ulaganjima u projekte obnovljivih izvora, saopštilo je to akcionarsko društvo, prenosi Beta.
- EPS intenzivno ulaže i završava vetropark Kostolac solarnu elektranu Petka, razvija projekte izgradnje reverzibilne HE Bistrica i jedan GW solarnih elektrana i istovremeno se preuzima zelena energija od drugih proizvođača preko feed in tarifa i kroz ugovore iz aukcija za tržišne premije - rekao je Davidović.
Istakao je da EPS meri emisije i izveštava o tome, a verifikacija je trenutno u proceduri, ali da se u slučaju plaćanja CBAM ulaganja u OIE ne vide u energetskom miksu.
- EPS ima izbalansiran portfolio, ali u slučaju dobre hidrologije ne bismo mogli da izvozimo u EU jer bi se i na zelenu, hidroenergiju naplatila taksa kao da je poreklom iz termoelektrana. Tako se i EU odriče čiste energije. Ako gledamo u budućnost, za nas je 2030. godina juče, 2035. je danas, a 2040. sutra - rekao je Davidović.
Državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine, Sandra Dokić, navela je da Srbija, kao zemlja kandidat teži da razvija ETS sistem da u trenutku pristupa EU bude spremna i da može da trguje emisijama. Ona je rekla i da je uspostavljen sistem MRVE, monitoringa, izveštavanja i verifikacije emisija. Dokić je navela i da je Srbija spremna za pregovore, ali da su potrebne studije i analize koliko će neke takse i mere koštati, uvažavajući specifičnosti svake zemlje.
Šef jedinice za električnu energiju u Sekretarijatu EZ, Jasmina Trhulj rekla je da EU radi studiju koja se fokusira na struju kao CBAM proizvod i da bi trebalo i da bude završena sredinom godine. Ona je rekla da region mora da uspostavi svoje pregovaračke pozicije, te da je bitno da se ubrza integracija tržišta električne energije, kako bi i moglo da dođe do eventualnog izuzeća do 2030. godine.
I predstavnici elektroprivreda Crne Gore i Bosne i Hercegovine predstavili su, kako je navedeno, svoje viđenje ove goruće energetske teme u pravcu pravedne tranzicije, dok je direktor Lafarge Srbija Dimitrije Knjeginjić istakao da ove najavljene mere i takse izgledaju kao svojevrsni reket EU prema Zapadnom Balkanu, te da je ključno da se ukaže na sve manjkavosti i posledice.
Tagovi:
Boriša Davidović
Sandra Dokić
Jasmina Trhulj
obnovljivi izvori energije
CBAM
trgovina emisijama
solarna elektrana Petka
HE Bistrica
Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.