Vasiljević: Ostali smo bez stručnog kadra, nuklearnu elektranu može samo neko drugi da nam izgradi
Ilustracija (Foto: zhangyang13576997233/shutterstock.com)

Nakon ukidanja višedecenijskog moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović najavljuju planove u oblasti nuklearne energije. Postavlja se pitanje koliko su ti planovi realni, a koliko potencijalno opasni.
- Te inicijative potiču od toga što mi moramo da rešimo energetski status, odnosno snabdevanje energijom u Srbiji na održivi i dugoročno trajan način. Mi smo sada i dugi niz godina uvoznici energije, bez obzira na sve proizvodnje koje imamo i bez obzira na nove elektrane obnovljivih izvora energije koji se uključuju. Pre dva dana su elektromreže Srbije priključile tj. dale dozvolu za priključenje 11 elektrana. To je dosta - oko 30 odsto naših proizvodnih kapaciteta. Ali sve to zajedno nije dovoljno - rekao je za N1 Dušan Vasiljević.
Dodao je da nije dovoljno imati energetski izvor, već da je važno i kako se njime upravlja i "kada i u kom trenutku se ima koja energija na raspolaganju".
"Obnovljivi izvori energije dobri - ali nestalni"
Vasiljević je rekao da nuklearna energija jeste, kako je rekao "jedno od mogućih izlaza".
- Svaka zemlja traži neki stabilan i stalan izvor energije. Obnovljivi izvori energije su, naravno, dobri - ja se za njih zalažem, ali oni su nestalni. Dakle, vi imate energiju kada imate sunca, kada imate vetra, a kada to nedostaje, morate da imate nešto drugo. Dakle, nuklearna energija je sada viđena kao moguće rešenje, s obzirom da je naša energetika više od 60 odsto bazirana na uglju i to na našem uglju, koji nije dobar. Sada se, naravno, uvozi ugalj da bi se premostio nedostatak domaćeg uglja . objasnio je Vasiljević.
Rekao je da se postavlja pitanje "šta će biti sa aranžmanom za naftu sa Rusijom".
- Sankcije koje su uvedene od strane SAD se stalno odlažu. Mi nikada ne znamo da li će se te sankcije aktivirati. Ukoliko se to desi, nećemo imati prilike da dobijemo tu naftu - kazao je Vasiljević.
Dodao je da bi nuklearna energija mogla da bude rešenje, ali da se u vezi sa tim postavlja više pitanja.
- Kada smo posle Černobilja uveli moratorijum, prestalo je naučno istraživanje i obrazovanje u oblasti energetike. Mi smo, osim nekorišćenja nuklearne energije, prestali da imamo kadar u oblasti nuklearne energetike, koji smo do tada imali i to dosta dobar. Sada smo ostali bez stručnog kadra, i ukoliko bi se pravila nuklearna elektrana, mi nemamo stručni kapacitet da isplaniramo tako nešto, da izgradimo i da upravljamo time - naveo je Vasiljević.
"Nuklearnu elektranu može samo neko drugi da nam izgradi"
Dodao je da se zato u kontekstu nuklearne elektrane postavlja pitanje bezbednosti.
- Dakle, nuklearnu elektranu nama može samo da izgradi neko drugi. Nuklearnom elektranom može da upravlja samo neko drugi. Gorivo moramo da uvezemo. Mi ga nemamo. I otpad moramo da izvezemo. Kad se sve to uzme u obzir, osim činjenice da na vašoj teritoriji postoji energana, od koje možda možete da imate neku korist, drugih benefita tu nema. Zbog toga ima dosta nedoumica koliko je to izvodljivo - objasnio je Vasiljević.
Ipak, skrenuo je pažnju da izgradnja nuklearnih elektrana traje godinama.
- Postoji tvrdnja da bi tokom izgradnje tih elektrana možda mogao da se odškoluje neki kadar - rekao je Vasiljević.
Rekao je da je jedan od načina kako bi Srbija mogla da reši probleme u vezi sa energetikom racionalno trošenje energije.
- Mi smo o dalje država koja veliku količinu energije troši uzalud. To je neodgovorno - rekao je za N1 međunarodni ekspert za strateško planiranje u oblasti životne sredine Dušan Vasiljević.
Komentari
Vaš komentar
Naš izbor
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.