NavMenu

Pelet koji se plasira na naše tržište ubuduće će morati da prođe laboratorijske analize

Izvor: RTS Utorak, 20.05.2025. 08:22
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: tchara/shutterstock.com)Ilustracija
Od ove godine proizvođači i uvoznici peleta kvalitet tog energenta pre distribucije moraće da proveravaju u akreditovanim laboratorijama. To bi, smatraju u Udruženju peletara, trebalo da ukloni loš pelet sa tržišta, ali i da povećanja njegovu cenu pred narednu grejnu sezonu.

Novim Pravilnikom o tehničkim i drugim zahtevima za čvrsta goriva iz drvne biomase, briketi i pelet, moraće da prođu laboratorijsku analizu, pre prodaje na srpskom tržištu. Pooštravanjem kontrole biće sprečena distribucija sadržaja sa prisustvom štetnih materija.

- To će raditi akreditovane laboratorije, gde će proizvođači na svakih 6 meseci imati obavezu da vrše pomenutu analizu. A takođe i uvoznici peleta pre puštanja u promet peleta - navodi Danko Pušičić, predsednik Udruženja peletara Srbije.

- Uvođenje pravilnika znači da neće više biti lošeg peleta, ali neće biti ni jeftinog peleta. Proizvođači peleta iz zemalja u regionu, jedan deo proizvođača koristi jako lošu sirovinu, od obolelog drveta. Kod nas u Srbiji to nije slučaj, mi koristimo drvo isključivo od "Srbijašuma", koje je standardizovano i od toga nastaje jako kvalitetan pelet - naglašava Pušičić.

Iz "Srbijašuma" tvrde da zbog povećane potražnje ogrevnog drveta i sirovine za proizvodnju peleta nije ugrožen šumski fond. Ove godine se planira pošumljavanje novih površina sa više od tri i po miliona sadnica.

- Mi nastojimo da šume zadržimo najmanje u istom nivou, kao što smo ih preuzeli od prethodne generacije, a cilj je da budu i bolje i siguran sam da će biti i bolje u generacijama koje dolaze. Prilikom ispunjavanja naših planova, planovi su desetogodišnji, na njih daje saglasnost ministarstvo, tako da se planski gazduje, planski je pristup u korišćenju šumskih resursa - ističe Ivan Stanisavljević, iz JP Srbijašume šumsko gazdinstvo Užice.

Drvo je za veliki broj građana i dalje najjeftiniji energent, ali kupci smatraju da će ove godine poskupeti, baš kao što skok cene peleta najavljuju i proizvođači.

- Na drva još, još na drva. Sad trenutno se kreće oko šezdeset eura. A najverovatnije će poskupeti čim dođe ta grejna sezona u jesen - kaže Ivan Čičić, iz Prijepolja.

- U drugoj polovini godine očekujemo poskupljenje peleta od dvadeset do trideset posto, prvenstveno zbog tog pravilnika. I druge stvari su uticale na povećanje cene peteta. Od prvog maja cena električne energije je poskupela za industriju negde oko 24 posto", ističe Danko Pušičić, predsednik Udruženja peletara Srbije.

Srpski proizvođači očekuju podršku od države, kaže Pušičić, kao što su imali prethodne sezone, merom zabrane uvoza peleta. Duža grejna sezona uticala je na povećanu potrošnju, pa su se magacini prilično ispraznili, ali za sada nema nestašice i proizvođači sugerišu nabavku pre poskupljenja.

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.