Senjski rudnik postaje turistička atrakcija - U izgradnju Regionalnog centra kulturne baštine biće uloženo 4,5 mil EUR


(Aleksandrov potkop)
Rekonstrukcija Senjskog rudnika i pretvaranje ovog područja u turističko mesto započeta je ovog leta, a učesnici u realizaciji ovog projekta otvoreni su za inovativne predloge.
- Studenti Beogradskog univerziteta su nam dali svoja idejna rešenja za promociju i obnavljanje kulturne i prirodne baštine Senjskog rudnika i mi trenutno razmatramo tehničke mogućnosti za realizaciju tih ideja - kaže za "eKapiju" Francisko Montanjes, tim lider projekta "Senjski Rudnik – Regionalni centar kulturne baštine".
Šesnaest studenata arhitekture, antropologije, sociologije, turizmologije i istorije umetnosti Beogradskog univerziteta bili su učesnici petodnevnog studentskog kampa u ovom rudniku tokom novembra. U skladu sa planovima za izgradnju eko muzeja i težnju da se Senjski rudnik uvrsti u Rutu evropskog industrijskog nasleđa, studenti su predlagali ideje za rekonstrukciju Aleksandrovog potkopa, centra za posetioce, rudnika uglja i naselja Senjski rudnik, koje su označene kao glavne atrakcije ovog lokaliteta.
- Iako to nije bilo prvobitno planirano, ukoliko se pokaže da postoji realna mogućnost da se ostvare te ideje mi ćemo ih inkorporirati u naš projekat, pa će i njihovi tvorci biti uključeni u rad - objašnjava Montanjes.
"Senjski Rudnik – Regionalni centar kulturne baštine" je prvi projekat u regionu zapadnog Balkana koji se bavi rehabilitacijom industrijskog nasleđa i problemom stagnacije sa kojim se suočavaju industrijska naselja. Cilj projekta je pretvaranje ove lokacije u atraktivnu turističku destinaciju, jer rudnik mrkog uglja ima ograničene zalihe i kroz nekoliko godina će biti zatvoren, pa će lokalno stanovništvo moći da živi od turizma.
(Muzej ugljarstva)
Trenutno se na lokalitetu Aleksandrov potkop sprovode građevinski radovi u okviru prve faze ovog projekta koji su započeti u septembru ove godine. Njihov završetak je predviđen za novembar 2013. godine, a planirano je da se do tada rekonstruiše administrativna zgrada, mašinska radionica i muzej ugljarstva. Za ovu fazu radova EU je izdvojila 1,5 mil EUR, a ukupna vrednost čitavog projekta je 4,5 mil EUR.
Za druge dve faze se traže investitori, a njihova realizacija očekuje se tek nakon prestanka rada rudnika. U drugoj fazi će se rekonstruisati parna mašina i lift iz 19. veka koji sada transpotruje rudare u jamu i jedan je od najstarijih aktivnih rudarskih liftova u regionu. U poslednjoj fazi je predviđeno da se izgradi podzemni rudarski muzej u Aleksandrovom potkopu.
Planirano je da se tokom sledeće godine organizujuju i edukativni sastanci sa stanovnicima ovog kraja, kao i lokalnim vlastima, kako bi bili uključeni u sve segmente radova na projektu.
- Stanovništvo koje zavisi od rudnika je u centru projekta. Naš cilj je da zajedno sa njima obnovimo područje Senjskog rudnika i da se ovaj lokalitet razvije od rudnika uglja do turističke atrakcije - zaključuje vođa ovog projekta.
Predeo oko Senjskog rudnika ima značajan turistički potencijal, jer se u njegovoj blizini nalaze i dva srednjevekovna manastira, Ravanica i Manasija, ali i druge turističke atrakcije poput pećina kao što je Resavska pećina. U studenskom kampu razvijali su ideje za promociju i rehabilitaciju kulturnog i prirodnog nasleđa ovog lokaliteta, ali plan je da to bude učinjeno i u okolnim opštinama, Ćupriji, Paraćinu, Jagodini, zatim i Kragujevcu i Beogradu.
