Slovenačke investicije u svim delovima Srbije - Šta je obeležilo privredne odnose dve zemlje u 2013.


Petu godinu za redom "eKapija" i Slovenački poslovni klub ujedinili su se kako bi predstavili rang listu slovenačko-srpskih priča u jednoj godini, a koje su izazvale najveće interesovanje i čitanost na "eKapiji".
Kako godine prolaze, menjaju se teme i interesovanja. Neki igrači su međutim, konstantno aktuelni u srpsko-slovenačkim odnosima. Ako bismo se osvrnuli na prethodne godine, videćemo da su neke od najavljivanih investicija realizovane i da se radi na daljem širenju i inteziviranju poslovanja, o nekima se još priča a da im se kraj i ne nazire, dok orhrabruje činjenica, da i u ovim teškim vremenima, kada je opšti nivo ulaganja na minimumu, slovenačke i srpske kompanije vide jedne u drugima potporu, mogućnosti za novu saradnju i prostor za nove međusobne investicije.
Prvi utisci su sledeći:
- Da su se slovenački investitori raspodelili po celoj Srbiji, i da traže nove lokacije gde bi investirali
- Da se Slovenci i Srbi zajedno sa drugim državama Balkana udružuju kako bi zajedno unapređivali uslove za rad, prvenstveno infrastrukturu
- I da dok Slovenija sve više investira po Srbiji, što i te kako pomaže slovenačku privredu, granice Slovenije su još prilično zatvorene za srpske kompanije.
Krenimo redom.
Januar
Vedar januarski duh nakon novogodišnjih i božoćnih praznika, održao se i kada su vesti iz privrede u pitanju.
- Grupa "Triglav" objavila je da je 2012. godinu završila sa najvišom dobiti u svojoj istoriji (60 mil EUR)
- Nastavilo se sa simpatičnom pričom o banji Radenci, koja posluje pod brendom "Sava Hotels & Resorts" kompanije "Sava turizam", jubileju od 130 godina postojanja u kojoj su gosti iz Srbije ostvarili više od 14.000 noćenja
- "Mercator S" proširio je tokom 2012. asortiman za oko 300 proizvoda i četiri linije, a od ukupno 300 novih proizvoda, više od polovine je razvijeno sa renomiranim srpskim proizvođačima.
Pažnju čitalaca "eKapije" najviše je zaintrigirala činjenica da je "Gorenje" počelo probnu proizvodnju u novoj fabrici rashladnih uređaja u Valjevu. Svoju prvu fabriku rashladnih uređaja u Srbiji, "Gorenje" je otvorilo u Valjevu 2006. godine, a sada je u novu fabriku u gradu na Kolubari uloženo 20 mil EUR i zaposleno 400 radnika.
Februar
Februar je najavio nove akvizicije slovenačkih preduzeća u Srbiji.
- Slovenački investitori iskazali su interesovanje za srpska IT "start up" preduzeća, (videćemo kasnije i za koje oblasti konkretno)
- Iz Zaječara je stigla vest o novoj investiciji "Gorenja" u Srbiji. Ovoga puta, da će "Gorenje" i "Panasonic" otvoriti zajedničku firmu za proizvodnju rashladnih uređaja u tom gradu, vrednu oko 70 mil EUR.
- A hrvatski tajkun Ivica Todorić, vlasnik "Agrokora", bio je na putu da iz petog pokušaja konačno postane novi vlasnik slovenačkog "Mercator"-a". Agrokor" je tog februara jedini ponudio "Mercatoru" status strateškog partnera, nakon što je belgijski "Delhaize" odustao zbog planova u Srbiji.
Liderska priča bila je vest da je Društvo za upravljanje investicionim fondovima (DZU) "Ilirika" preuzelo je još tri igrača u Srbiji (3 Erste fonda): "Erste Euro Balanced 35", "Erste Cash" i "Erste Euro Cash", tako da sada upravlja sa 11 od ukupno 16 fondova u Srbiji. Čelnici "Ilirike" najavili su preuzimanje još nekih fondova u budućnosti.
Mart
Mart je počeo vestima iz bankarskog sektora.
- Belgijska banka KBC prodala je Sloveniji svoj udeo od 22% u najvećoj slovenačkoj banci NLB, čime se zvanično povukla iz te banke. Država je tako, po ceni od jednog evra za akciju, postala vlasnik još 22% akcija NLB.
- Austrijsko-slovenački konzorcijum "Alpina-Meteorit", posle zimske pauze, nastavio je radove na montaži konstrukcije železničkog mosta preko Velike Morave kod Ćuprije. "Železnice Srbije" međutim, uskoro će nakon toga zameniti kompaniju "Alpine" na gradnji železničkog mosta preko Velike Morave i raspisati tender za novog izvođača radova.
- Slovenački poslovni klub je izabrao novi upravni upravni odbor, na čije je čelo nakon 10 godina rada u HR-u došla Danijela Fišakov
Pobedu odnosi vest da "Triglav" želi da kupi "Croatia osiguranje" i novosadski DDOR. U "Triglavu" su istakli da je najveći problem u još neizvesnim planovima Vlade u Ljubljani s privatizacijom "Triglava", ali iz novosadse osiguravajuće kuće DDOR, koja je deo italijanske grupe "Unipol-Sai", stiglo je upozorenje, da uprkos što već godinama, određeni broj konkurenata izražava zainteresovanost da ih kupi, nisu na prodaju.
April
April je s prolećem, probudio i slovenačke investicije u Srbiji.
- U Pirotu je "AHA Mura Prvi maj" počela šivenje odela za "Boss" a zaposleno je 180 ljudi
- Zvanično je počela proizvodnja hlebova "Naše zrno" u svrljiškoj pekari koji je zakupila kompanija "DonDon"
- "Iskra Sistemi" su najavili učešće te slovenačke firme u javnim nabavkama za razvoj saobraćajne infrastrukture u Srbiji
Najava nekih drugih slovenačkih ivesticija ipak, najviše je privukla vašu pažnju. Slovenačke firme, naime, zainteresovane su za gradnju mini hidroelektrana, solarnih energana, toplana na biomasu i mašinsku proizvodnju elektroturbina u Ivanjici. Na javni poziv Ministarstva energetike, za gradnju mini hidroelektrana na 47 lokacija, konkurisao je 331 potencijalni investitor, a samo slovenačka firma "Marel" prijavila se za šest. Slovenci su takođe zainteresovani i za montažne kuće koje se proizvode u Ivanjici.
Maj
Maj je izveo ljude napolje, ali se privreda nije zaustavljala.
- Kruševačka "Fabrika maziva" (dve godine nakon raskida privatizacije i vraćanja pod okrilje države) počinje izvoz u Sloveniju, a FAM je u Sloveniji formirao i preduzeće koje će se baviti izvozom na to tržište i obezbeđivanjem potrebnih dozvola
- "Mercator" je najavio da se povlači iz Bugarske, da smanjuje broj zaposlenih za oko 1000, a oglašena je i prodaja 76 nekretnina u Sloveniji
- A "Halcom" je najavio uvođenje e factura u Srbiji
Najviše interesovanje čitalaca "eKapije" izazvala je najava obnove plovnog puta na Savi, koja bi trebalo da počne 2015. godine, što bi doprinelo razvoju rečnog turizma na ovoj reci a Srbija, BiH, Hrvatska i Slovenija mogle bi zajedno da razvijaju i nautički turizam.
Jun
U junu smo već kovali planove za letovanje a:
- Nova divizija "AS Direct", "AS neživotnog osiguranja", osnovanog od strane renomiranog slovenačkog društva za osiguranje "Adriatic Slovenica", omogućila je korisnicima u Srbiji kupovinu putnog osiguranja preko Interneta.
- Kompanija "Don Don" zakupila je još jednu pekaru u Srbiji, ovoga puta Kraljevačku. Zakupom Kraljevačke pekare broj pogona "Don Dona" povećan je na 10.
- Sledi priča o najbogatijem Slovencu. Vlasnik kompanije "Studio Moderna" Sandi Češko "težak" je 410 mil EUR. Biznis je započeo s "kosmodiskom", a danas je kralj dušeka i jastuka "dormeo".

Pobedila je priča da će austrijske, slovenačke, hrvatske, bugarske i srpske železnice uspostaviti novi transportni koridor. Trasa novog teretnog koridora biće: Filah - Grac - Zagreb - Beograd – Svilengrad.
Jul
Julske vrućine na kratko su usporile privredu u dve zemlje.
- Ivan Simič, tada još direktor Poreske uprave u Srbiji jedan je od dobitnika priznanja "Najmenadžer jugoistočne Evrope" koje je dodeljeno u Sarajevu, početkom jula
- Potpisani su memorandumi o izgradnji 49 malih hidroelektrana u Ivanjici, među kojima su i slovenački investitori
- A interesovali ste se i gde su najeftiniji radnici u regionu. Jedna uporedna analiza pokazala je da Makedonija ima najkonkuretniju radnu snagu u odnosu na minimalnu zagarantovanu cenu rada na celom Bakanu - 171 dolar. Više minimalce imaju svi makedonski susedi. U Albaniji je minimalac 194 dolara, u Bugarskoj 206 dolara, u BiH 216 dolara, u Srbiji 244 dolara i u Hrvatskoj 481 dolar, dok se najviši minimalac radnicima u regionu isplaćuje u Sloveniji – 1.004 dolara.
Julska top priča je vest da je drugi najveći češki prodavac bezalkoholnih pića, "Kofola", zainteresovan za kupovinu najvećeg slovenačkog proizvođača mineralnih voda, firme "Radenska", kao i da traži mogućnost da uđe na srpsko tržište.
Avgust
Prvog dana avgusta čuveni JAT i zvanično je otišao u istoriju a Srbija je dobila novu aviokompaniju "AirSerbia".
- Odmah su stigle najave novih destinacija, između ostalog i da "Air Serbia", od oktobra počinje da leti do Banjaluke i Ljubljane
- Slovenačka industrija obuće "Peko" zbog problema sa likvidnošću počinje sa otpuštanjem zaposlenih i prodajom objekata u Sloveniji i regionu
- Prošlog leta Raiffeisen bank je najavila da će pokrenuti veliki program kresanja troškova, koji će obuhvatati i zatvaranje pojedinih ogranaka banke, a Mađarska i Slovenija pominjane su među zemljama iz kojih bi se banka mogla povući kako bi umanjila rizike.
Najčitanija avgustovska priča je najava "Gorenja" da u tu kompaniju uskoro stižu japanski inženjeri i da će razvojne ekipe već će od jeseni zajedno razvijati novu generaciju veš mašina koje će se od 2015. proizvoditi u Zaječaru.
Septembar
Sa septembrom privreda je počela ponovo da se zahuhtava, a time i srpsko-slovenačke investicije.
- Slovenački "Fructal", u vlasništvu srpske kompanije "Nectar", predstavio je novi pogon linije "Tetra Edge", u koji je uloženo 3 mil EUR. Naziv "Tetra Edge" dolazi od nove i inovativne ambalaže kompanije "Tetra Pak", a linija je među prvima tog tipa u Evropi i svetu.
- Slovenačka kompanija "Cablex" otvorila je u Platičevu kod Rume novu fabriku za proizvodnju kablova za belu tehniku. "Cablex" je pre dve godine u Platičevu počeo proizvodnju u iznajmljenom prostoru od 600 kvadratnih metara. Novi objekat je skoro četiri puta veći (2.300 m2), a ukupna vrednost nove fabrike sa kompletnom opremom iznosi oko 2 mil EUR.
- Predstavnici slovenačke firme za preradu ribe "Delamaris" iz Izole posetili su Apatin i iskazali zainteresovanost za investiciju u Slobodnoj zoni, odnosno za dislociranje svoje firme iz Slovenije u Srbiju.
U oštroj septembarskoj konkurenciji najviše pažnje izazvala je vest o mogućoj srpskoj investiciji u Sloveniji odnosno, da je srpsko preduzeće "Drenik ND" opet zainteresovano za kupovinu slovenačke kompanije "Paloma".
Oktobar
Oktobar je počeo dobrim vestima i najavio inteziviranje srpskih privrednih igrača u Sloveniji.
- Srpskim preduzećima omogućen je povraćaj PDV-a iz Slovenije. Naime, kompanija "Cash Back IMO" saopštila je da srpske firme mogu od 1. oktobra izvršiti povraćaj PDV-a iz Slovenije. Vest je pre svega obradovala sve srpske transportne kompanije koje tranzitiraju kroz Sloveniju, jer su im od 1. oktobra troškovi u toj zemlji manji za 22% koliko iznosi važeća PDV stopa, pod uslovom da izvrše povraćaj PDV-a.
- Željko Mitrović preuzeo je slovenačku "TV3 Medias". Televizija je prepuštena slovenačkom preduzeću "Pink Si", koje je pod kontrolom "Pink International"-a Željka Mitrovića.
- "Nectar" je objavio da planira povećanje kapaciteta i da je zainteresovan za "Radensku".
Mesec je zaokružila poseta slovenačke premijerke Srbiji, Aleke Bratušek, koja je pozvala srpska preduzeća da učestvuju na tenderima za prodaju 15 slovenačkih preduzeća.
Novembar
Novembar je za Srbiju bio važan mesec. Zavarena je prva cev na Južnom toku čime je označen početak projekta o kome se godinama unazad pričalo. Srpsko-slovenačke odnose obeležile su sledeće priče:
- "Agrokor" je dobio zeleno svetlo za preuzimanje "Mercatora". Slovenačka agencija za zaštitu konkurencije (AVK) objavila je da je pozitivno rešila prijavu hrvatskog koncerna "Agrokora" o koncentraciji, u vezi sa povezivanjem sa najvećim slovenačkim trgovinskim lancem "Mercator"-om.
- Najvaljeno je da se država povlači iz vlasništva u nekadašnjoj Credy banci. KBM banka u Srbiji, nekadašnja Credy banka, najavila je da će otkupiti od Srbije 12% vlasništva u toj banci. Ugovorom kojim je slovenačka Nova KBM preuzela kragujevačku Credy banku predviđeno je da država zadrži udeo u vlasništvu banke tri godine, a da zatim ima pravo da se povuče i taj period je istekao. Credy banka krajem 2013. i zvanično je promenila ime u KBM banka, uloženo je nekoliko stotina evra u rebrendiranje i modernizaciju poslovne mreže. Glavna poslovnica, urađena po standardima grupe Nove KBM, otvorena je sredinom januara u Kragujevcu a danas je otvaranje prve poslovnice u Beogradu.
- "Atlantic grupa" objavila je da preuzima distribuciju "Unilevera" za Hrvatsku i Sloveniju
Novembarska top priča je razgovor sa Jure Mikužom osnivačem "RSG Capital", prvog slovenačkog fonda baziranog na venture (smelom) kapitalu, u susret Belgrade Venture forumu. Slovenački fond najavio je da je zainteresovan za investicije u oblasti web i mobilnih tehnologija, a spremni su da ulože oko 1 mil EUR.
Decembar
U susret Novoj godini:
- Srpski biznismen Dragan Šolak kupio je dva golf terena u Sloveniji, a šuškalo se da je zainteresovan i za kupovinu terena u Mokricama kao i u Istri
- 10. decembra uvedena je redovna avio-linija Beograd Ljubljana
- Vlada Srbije je razrešila dužnosti Ivana Simiča, v.d. direktora Poreske uprave u Ministarstvu finansija, na lični zahtev
A pre nego je gotovo 1000 Slovenaca disko vozom stiglo na proslavu Nove 2014. godine u Beograd, 2013. godinu zaokružila je priča da Srbija vadi slovenačku ekonomiju i da je sve veći izvoz iz Ljubljane ka Beogradu. Istovremeno, Slovenci sve manje uvoze iz Srbije, što i nije tako ohrabrujuće za drugu stranu.
Ovakvi trendovi važili su i tokom cele 2013. godine, što jasno pokazuje da je Slovenija u stalnom plusu u razmeni sa Srbijom, da sve više investira po Srbiji, dok su slovenačke granice za srpske privrednike još donekle zatvorene.





























































