Pojedini lekovi i upola jeftiniji



Niže cene lekova i do 50% mogu se očekivati u narednih mesec dana zahvaljujući primeni novog Pravilnika o uslovima i kriterijumima za stavljanje leka na listu.
Načelnik Odeljenja za farmakoekonomiju Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Janko Samardžić rekao je Tanjugu da će građani odmah osetiti boljitak jer će se smanjiti i procentualno učešće koje su izdvajali za lekove sa A1 liste.
Najveće uštede primenom novog Pravilnika ostvariće RFZO, a predviđeno je da one na godišnjem nivou iznose pet do sedam milijardi dinara.
- Ukoliko se ostvare planirane uštede od naredne godine može se očekivati i ukidanje participacije za lekove sa A1 liste - procentualnog učešća pacijenata koje danas iznosi 10 do 90% cene leka - kaže Samardžić.
On objašnjava da će primenom Pravilnika biti formirane cene koje su ekvivalentne cenama u regionu i dodaje da u izveštaju Svetske banke stoji da su najpropisivaniji lekovi u Srbiji u proseku 15% skuplji od lekova na tržištu Velike Britanije.
- To znači da su pojedini lekovi kod nas skuplji i do 30% nego na tržištu zapadne Evrope. Ovim cene lekova dovodimo u realan nivo - rekao je Samardžić.
Pacijentima će to automatski značiti izdvajanje manje novca za procentualno učešće.
Tako, na primer, za "Atorvastatitin", koji se koristi za lečenje masnoća u krvi, kod moždanog udara i infarkta srca, pacijenti participiraju 85% cene leka i umesto sadašnjih 814,72 dinara ubuduće će doplaćivati 350 dinara.
Za antidepresiv "Venlafaxin" pacijenti plaćaju 50% cene leka, što u ovom momentu iznosi 371,88 dinara, dok će primenom novog Pravilnika pacijent doplaćivati 50 dinara.
Za lek koji koriste oboleli od Alchajmerove bolesti "Donepezil" pacijenti partcipiraju sa 60% i doplaćuju 1.592,09 dinara, dok će primenom novog Pravilnika pacijent doplaćivati 50% manje novca.