Ambiciozni planovi kompanije Windvision za Južni Banat - U narednih pet godina čak osam vetroelektrana snage preko 860MW, čekaju se aukcije za zelenu energiju
Izvor: eKapija
Utorak, 27.07.2021.
11:34


Ilustracija (Foto: Zvone/shutterstock.com)

Windvision, koji je to vreme dolaska u Srbiju bio holandsko-belgijski investitor sa projektima izgradnje vetroelektrana i vetroelektranama u radu u Belgiji i Francuskoj, prepoznao je Srbiju kao atraktivno poslovno okruženje za proširenje svojih poslovnih aktivnosti, u smislu sjajnog potencijala vetra, ali u tom trenutku bez razvijene adekvatne legislative i ostalih uslova neophodnih za razvoj i finansiranje ovakvih investicija velikog obima, kaže za eKapiju Neda Lazendić, Country Manager u kompaniji Windvision Development.
Prema rečima naše sagovornice, tokom prve dve godine radilo se na odabiru adekvatne lokacije za buduće vetroelektrane. Od 2012. godine započet je i razvoj projekata izgradnje Vetroelektrane Alibunar 1, 99MW i Alibunar 2, 75MW.
- Za ove projekte su ishodovane pravosnažne građevinske dozvole tokom 2016. godine, ali nažalost ovi projekti nisu stekli status privremenog povlašćenog proizvođača električne energije u okviru modela podsticaja "feed in" tarifa i prve kvote od 500MW. Ali osnivači su ostali pri svojoj poslovnoj odluci investiranja u Srbiju, tako da smo u periodu od 2016. godine do sada, radili na ishodovanju neohodnih dozvola za prateće objekte ovih kompleksa, kao što su pristupni putevi, trafo stanice, dalekovodi, ali i na proširenju portfolija, kako na nove projekte izgradnje vetroelektrana Banat 1-6 (Vetroelektrana Banat, Vetroelektrana Banat-2, Vetroelektrana Banat-3, Vetroelektrana Banat-4, Vetroelektrana Banat-5, Vetroelektrana Banat-6) ukupne instalisane snage 690MW, tako i na proširenje portfolija u smislu tehnologije - solarne elektrane instalisane snage od 80MW - navodi Lazendić.
U međuvremenu, u okviru koorporativnog restruktuiranja, Black Rock Global Renewable Power III fund je investirao u Winvisionove projekte u Francuskoj, Belgiji i Španiji, tako da su projekti u Srbiji ostali u vlasništu holandskog osnivača WV- International, kojima se početkom 2021. godine priključila norveška kompanija NBT AS, odnosno Emergy, kako se sada zove.
Projekti vetroelektrana Alibunar 1 i 2, su prema rečima Lazendićeve "spremni za izgradnju".
- Izgradnja ovih vetroelektrana zavisi od realizacije novog modela subvencija koji previđa Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije, a to su aukcije. Prve se očekuju krajem ove godine i upravo radimo na tome da projekti vetroelektrana Alibunar 1 i 2 izađu sa najkonkurentnijom ponuđenom cenom. U tom smislu, upravo smo ishodovali nova rešenja o građevinskoj dozvoli za oba projekta, koja nam omogućavaju instalaciju vetrogeneratora najnovijih tehnologija, tačnije vetrogeneratora proizvođača Vestas, model V150 jedinične snage 4.2 MW - ističe sagovornica.
Dodaje da veruju da zelena električna energija iz ovih vetroelektrana može biti na mreži već 2023. godine.
- Smatram da je upravo ova brzina realizacije od izuzetne važnosti za ispunjenje obaveza Republike Srbije iz Direktiva Energetske zajednice i relizacije Nacionalnog akcionog plana za korišćenje obnovljivih izvora energije i da je Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije ipak trebalo da predvidi određenu prednost na aukcijama za projekte za koje je već ishodovana građevinska dozvola, kako bismo dobili što više zelenih MW u što kraćem vremenskom roku - navodi.
Tokom 2020. godine Windvision je započeo razvoj novih projekta izgradnje vetroelektrana Banat 1-6 koji se sastoji iz klastera vetroelektrana koji se razvijaju na teritoriji nekoliko opština u Južnom Banatu, ukupne instalisane snage 690MW. Projekti su u različitim fazama razvoja, od izrade planske do detaljne projektno-tehničke dokumentacije, kao i rešavanja imovinsko-pravnih odnosa i izrade studija uticaja projekata na životnu sredinu.
- S obzirom da je reč o više projekata vetroelektrana, postoji i više rokova. Njihova izgradnja i puštanje u rad je predviđeno za period od 2024. do 2026. godine - kaže Lazendićeva.
Pročitajte još:
Strategija kompanije je, kako navodi, da širi portfolio u Srbiji, zbog toga što je prepoznala Srbiju kao adekvatno poslovno okruženje za svoje poslovne delatnosti, što zbog dobrog vetra, tako i zbog sjajnog lokalnog tima.
- Naši osnivači pretežno su fokusirani na investicije većeg obima, tako da je i to pomoglo, ali relizacija projekata svakako neće ići istovremeno i zavisi i od nekih eksternih faktora. Npr. sekvencijalnost izgradnje svakako će zavisiti od relizacije i učestalosti aukcija, kao i razvoja tržišta električne energije u Srbiji - ističe.
Partnerstvo sa iskusnim investitorom
Početkom godine je objavljeno da norveška kompanija NBT (Emergy) priključuje projektima vetroelektrana koje je započela kompanija Windvision u Srbiji.
Norveška kompanija Emergy AS, specijalizovana je za razvoj projekata razvoja elektrana koje koriste obnovljive izvore energije na nerazvijenim tržištima, kao što su Kina i Ukrajina. Upravo su završili izgradnja vetroelektrane Syvash, instalisane snage 250 MW, a planira se i početak izgradnje vetroelektrane Zophia, ukupne instalisane snage 800MW.
- Partnerstvo sa ovako iskusnim investitorom, svakako će nam pomoći u što efikasnijoj realizaciji zajedničkih ciljeva. Ali ono što bih posebno volela da pozdravim, je sjajna saradnja i podrška Norveške ambasade u Beogradu, pre svega ambasadora Jerna Eugena Jelstada i kompletnog tima kao i saradnja sa Nordijskom poslovnom alijansom - navodi naša sagovornica.
Započetim razvojem projekata, ističe, zadali su sebi ambiciozan plan za naredni period od pet godina.
- Bićemo zauzeti realizacijom, izgradnjom i puštanjem u rad vetroelektrana Alibunar 1 i 2 i Banat 1-6, kao i razvojem solarne elektrane čime ćemo doprineti energetskoj traziciji Srbije kao jednom od nacionalnih ciljeva u narednom periodu. A kada se spešno realizuje taj cilj, biće nam zadovoljstvo da znanje i iskustvo primenimo na neke nove projekte - zaključuje Lazendićeva.
Ivana Milovanović
Tagovi:
Windvision
NBT AS
Emergy
Vestas
Neda Lazendić
vetropark
vetroelektrana
gradnja vetroparka
gradnja vetroelektrane
Alibunar
Banat
Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije
vetrogeneratori
solarna elektrana
Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.