NavMenu

Branko Zečević, predsednik Metalfer Group - Zeleni čelik i cirkularna ekonomija kao ključ za održivost u metalskoj industriji

Izvor: eKapija Petak, 11.04.2025. 09:39
Komentari
Podeli
Branko Zečević, predsednik Metalfer Group (Foto: Mina Jevremović)Branko Zečević, predsednik Metalfer Group
U vreme kada industrija čelika prolazi kroz duboke promene pod uticajem zahteva za dekarbonizacijom i održivim razvojem, domaća kompanija Metalfer Group izdvaja se kao primer uspešnog prilagođavanja novim standardima. Prepoznata kao regionalni lider u proizvodnji čelika, kompanija već godinama ulaže u zelene tehnologije, cirkularnu ekonomiju i obnovljive izvore energije, postavljajući visoke standarde ne samo u Srbiji, već i šire. Njihova posvećenost smanjenju ugljeničnog otiska i unapređenju proizvodnih procesa jasno pokazuje da održivost nije samo opcija, već ključni element strategije za budućnost.

Osim toga, Metalfer Group je pionir u implementaciji cirkularne ekonomije, koristeći čelični otpad kao osnovnu sirovinu, što im omogućava da smanje otpad i efikasnije koriste resurse. Inovacije, poput izgradnje solarnih elektrana i ulaganja u modernizaciju proizvodnih kapaciteta, potvrđuju njihovu ambiciju da ostanu lideri u industriji koja se brzo menja.

Sa Brankom Zečevićem, predsednikom Metalfer Group, razgovarali smo o tome kako izgleda put ka zelenoj tranziciji u metalskoj industriji, sa kojim izazovima su suočeni, i koje projekte planiraju kako bi ostali korak ispred vremena, kako bi se osigurali kao lideri u održivom poslovanju u globalnom okruženju.

Metalfer Group je prepoznat kao lider u proizvodnji čelika u regionu. Kako vidite ulogu kompanije u tranziciji ka održivoj industriji čelika?

- Naš tim u Metalferu je veoma rano prepoznao promene koje dolaze i bili smo među prvim kompanijama koje su počele da planiraju strateški prelazak na održivu proizvodnju čelika. U proteklih 5-6 godina smo uložili značajna sredstva u nove tehnologije i dostigli smo nivo modernizacije na kojem bi nam pozavidele mnoge svetske kompanije. Ugljenični otisak koji nastaje u procesu proizvodnje našeg čelika je među najnižim u Evropi, a i šire. To dokazujemo međunarodnim certifikatom izdatim od renomirane evropske agencije TUV.

Koncept "zelenog čelika" postaje sve prisutniji na tržištu. Na koji način Metalfer Group primenjuje ekološki prihvatljive tehnologije u proizvodnji?

- Kao što sam rekao, tehnološki proces i savremena oprema koju koristimo su nam omogućili da dobijemo izuzetno nizak ugljenični otisak po toni proizvedenog čelika tako da se naš čelik može smatrati zelenim čelikom. U ovom trenutku ne postoji neka bolja tehnologija koju bismo mogli da primenimo u našoj proizvodnji. Mi svakako budno pratimo sve inovacije koje se pojavljuju u industriji čelika i želimo da budemo među prvim kompanijama koje će u praksi primeniti buduće nove tehnologije.

(Foto: Mina Jevremović)
Cirkularna ekonomija je ključna za smanjenje otpada i efikasnije korišćenje resursa. Kako Metalfer Group integriše principe cirkularne ekonomije u svoje poslovanje?

- Metalfer je odličan primer cirkularne ekonomije. Naša osnovna sirovina je čelični otpad koji ima retko svojstvo da može da se koristi u neograničenom broju reciklažnih procesa, što nije slučaj sa mnogim drugim vrstama otpada. Osim čeličnog otpada mi se trudimo da koristimo što veći broj sirovina koje su dobijene iz reciklažnih procesa kao i da smanjujemo količinu otpada koja ostaje na kraju našeg proizvodnog procesa. Dodatno ulažemo u procese koji će u potpunosti iskoristiti i to malo otpada koji nastaje u našoj proizvodnji i od njega dobiti proizvode koji se mogu koristiti u drugim industrijama. Generalno težimo ka nultoj količini otpada iz naše proizvodnje tj. "zero waste production".

Koliko su održivi izvori energije prisutni u vašem proizvodnom procesu i da li planirate dodatna ulaganja u obnovljive izvore energije?

- Prošle godine smo pustili u rad solarnu elektranu od 3 MW koju smo instalirali na krovu hale naše valjaonice. Proizvedena električna energija se koristi u sopstvene svrhe bez prenosa kroz javnu mrežu. Takođe za svu električnu energiju koju kupujemo od EPS-a dobijamo garanciju da je proizvedena iz obnovljivih izvora.

Planiramo izgradnju solarne elektrane od 35-40 MW u neposrednoj blizini naše železare koja će raditi po sličnom principu kao i postojeća krovna elektrana. Osim toga neprestano proučavamo mnoge druge projekte jer naša potreba za električnom energijom je izuzetno velika.

Koji su najveći izazovi sa kojima se suočavate u implementaciji ekoloških standarda u industriji čelika?

- Izazovi su najčešće administrativne prirode jer zakonodavstvo i prateća podzakonska akta često kasne za promenama u realnom svetu. Dešava nam se da zbog manjka razumevanja ili prakse od strane nadležnih organa imamo usporavanja naših projekata.

Kako vidite budućnost metalske industrije u Srbiji i regionu kada je reč o održivosti i ekološkim regulativama?

- Metalska industrija ima dobar potencijal ali se suočava sa sve većim regulativnim preprekama. One kompanije koje se na vreme prilagode će imati svoje mesto u budućoj podeli tržišta ali one koje to ne učine će nestati. Ovo je težak period za one koji kasne ili nisu u mogućnosti da se prilagode što zbog postojeće tehnologije, što zbog nedostatka kapitala. Srbija, kao i ostale zemlje u regionu, moraju da prilagode svoje zakone novonastaloj situaciji i pomognu svojoj industriji. U protivnom metalskoj industriji preti nestanak.

(Foto: Mina Jevremović)
Da li postoji interesovanje kupaca i partnera za održivije varijante čelika i koliko tržište vrednuje "zeleni čelik"?

- Očekivali smo da će efekat biti brži i jasniji. Na žalost, većina kupaca još uvek gleda na prvom mestu cenu proizvoda, a ne kvalitet ili održivost procesa proizvodnje. Mi se tako srećemo sa konkurencijom proizvođača koji uopšte ne haju za dekarbonizaciju ili održivost proizvodnje i svoje proizvode praktično dampiraju na naše tržište koje je jedno od najotvorenijih na svetu. Za razliku od njih mi smo uložili desetine miliona evra u dekarbonizaciju i modernizaciju procesa proizvodnje i sigurno nije fer da se njima omogućava da prodaju svoje "prljave" proizvode pod istim uslovima kao i mi svoj "zeleni čelik".

Tek mali broj finansijskih institucija je počeo da vodi računa o tome kakvi materijali se koriste u projektima koje oni finansiraju. Nadamo se da će ovaj trend da postane dominantan na našem tržištu.

Koji su ključni projekti i investicije koje Metalfer Group planira u narednom periodu, posebno u kontekstu održivog poslovanja i ekoloških standarda?

- Osim investicija u obnovljive izvore električne energije imamo u planu nekoliko projekata koji se bave preradom otpada koji nastaje u procesu proizvodnje da bismo postigli "zero waste production".

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.