NavMenu

Jedan hektar pod cvećem može da napravi prihod nekoliko desetina puta veći nego u ratarstvu

Izvor: Dnevnik Ponedeljak, 28.04.2025. 08:48
Komentari
Podeli
(Foto: Pixabay / Suppenkasper)
Proizvodnja cveća i ukrasnog bilja u Srbiji odvijala se prošle godine na oko 1.000 hektara. Na otvorenom prostoru cveća smo imali na oko 680 hektara, a u zaštićenom prostoru zabeležen je rast, proizvodnja se odvijala na 302 hektara. Lane smo izvezli cveća i ukrasnog bilja za oko 6,5 mil EUR, ali istovremeno bili i veliki uvoznici, jer smo čak 36 mil EUR potrošili za uvozno cveće.

Ove podatke izneo je ministar poljoprivrede prof. dr Dragan Glamočić na 30. Međunarodnom sajmu hortikulture BeoPlantFair rekavši da cvećarstvo ima ogroman potencijal - ne samo kao lep i miran posao, već i kao profitabilan i strateški značajan deo srpske poljoprivrede .

- Prošle godine imali smo deficit od 30 mil EUR, što pokazuje da ima mesta za rast domaće cvećarske proizvodnje i potrebe da se usmerimo na razvoj ovog sektora, kako bi hortikultura, uz druge grane poljoprivrede, postala značajan resurs. Sa jednog hektara pod cvećem može se ostvariti prihod i nekoliko desetina puta veći nego u ratarstvu, tako da će Ministarstva poljoprivrede raditi na daljem razvoju svih onih grana koje će ostvariti veće prihode po hektaru obradive površine - istakao je Glamočić.

Kada je reč o lekovitom i aromatičnom bilju, ministar je naglasio da se izvoz povećava svake godine, te da je u 2024. godini Srbija izvezla 4.000 tona, u vrednosti od 24 mil EUR.

Kako je naveo, primetan je konstantan rast, ali i dalje postoji veliki prostor za napredak, posebno ako se počne sa većim ulaganjima u finalne proizvode, umesto izvoza sirovine.

- Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uvelo je zato podsticaje, do 50% povraćaja novca u investicije za izgradnju sušara, destilerija, pogona za ekstrakciju, kao i za opremu za pakovanje i skladištenje. Srbija ima biodiverzitet, znanje i tradiciju, sada je vreme da to pretvorimo u dodatu vrednost i veći profit za domaće proizvođače. Naša zemlja ne treba da izvozi sirovine koje će drugi preraditi i zaraditi više, već mi to moramo da radimo ovde, kod nas - poručio je ministar Glamočić.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.