Brčerević: RZS u tri revizije od 2014. uvećao BDP Srbije skoro 20%
Izvor: Beta
Četvrtak, 06.02.2025.
11:09


Ilustracija (Foto: Ralf Kleemann/shutterstock.com)

- Međutim, ono što jeste problem je to što je svaka velika revizija u Srbiji, a od 2014. ih je bilo tri, donela veliko povećanje BDP-a. Te tri revizije zajedno povećale su BDP za skoro 20%, što je znatno više nego u većini drugih evropskih zemalja. BDP u 2013. nije bio 32 mlrd EUR kako se tada mislio, već 38 mlrd EUR, dok javni dug nije bio 65,4% BDP-a, već 55,1% - rekao je Brčerević.
Ocenio je da su Vlada Srbije, Međunarodni monetarni fond (MMF), rejting agencije, pa i u Fiskalnom savetu, radili sa znatno potcenjenim podacima o veličini domaće privrede, što ne bi trebalo da se dešava.
- Prirodno se nameće i pitanje pouzdanosti najnovijih podataka, hoće li i oni za nekoliko godina značajno menjati? U poslednjoj reviziji posebno upada u oči velika korekcija državne potrošnje, koja je povećana za čak 19% - istakao je Brčerević.
To je, prema njegovim rečima, neočekivano velika promena, a odnosi se na statističku oblast koja još uvek nije potpuno razvijena. RZS je, kako je dodao, tek nedavno počeo da objavljuje statistiku državnih finansija i prvi podaci pokazuju neke nelogičnosti u pogledu veličine javnih prihoda i rashoda kao i fiskalnog deficita.
- Nadam se da ti sumnjivi podaci nisu uticali na veliko povećanje procenjene državne potrošnje, a samim tim i na novu procenu BDP-a. Takođe, imam određene sumnje u tačnost procenjenog kretanja u elektroenergetskom sektoru i nekim drugim delovima BDP-a - naveo je Brčerević.
Dodao je da velike izmene, koje donosi svaka revizija, pokazuju da postoje problemi u merenju pojedinih statističkih indikatora.
- Međutim, razlog za to nije manipulacija podacima, niti nedovoljna stručnost zaposlenih. Osnovni problem našeg statističkog zavoda je manjak kapaciteta. Praksa EU je da u nacionalnim statističkim zavodima radi između 10 i 20 zaposlenih na 100.000 stanovnika - ukazao je Brčerević.
U Bugarskoj statistici, prema njegovim rečima, radi 970 ljudi, u Hrvatskoj oko 500, Sloveniji 310, Slovačkoj oko 750 i po toj logici, u Srbiji bi u RZS trebalo da radi oko 900 zaposlenih, a trenutno ih je oko 450.
- Uz najbolju stručnost i volju, ne mogu se očekivati besprekorni podaci ako ih proizvodi upola manje ljudi nego u uporedivim zemljama. U takvim uslovima jako je teško pratiti sve napredniju i složeniju statističku metodologiju koju donosi evropski statistički zavod, Evrostat - rekao je Brčerević.
Istakao je da je glavni utisak, nakon poslednje velike revizije BDP-a to da država mora da ojača RZS. To, kako je rekao, pre svega znači povećanje broja zaposlenih, što podrazumeva i atraktivnije plate koje će privući mlade i obrazovane ljude da rade taj odgovoran posao. ;
- Podaci koje RZS pruža ključni su za ispravnu ekonomsku politiku, pa u ovu važnu instituciju mora više da se ulaže - zaključio je Brčerević.
Firme:



Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.