MMF: Carine će opteretiti svetsku privredu, očekivan svetski privredni rast revidiran na dole
Izvor: Beta
Sreda, 23.04.2025.
08:39


Ilustracija (Foto: Atstock Productions/shutterstock.com)

MMF očekuje sa će svetski privredni rast dostići 2,8% ove godine, što je revidirano na niže za 0,5 procentnih poena u odnosu na njegovu prethodnu procenu u januaru.
Ta institucija sa sedištem u Vašingtonu je obazriva, i u izveštaju govori o "referentnoj prognozi" umesto svoje uobičajene "osnovne reference", zbog kako je rečeno "kompleksnosti i promenljivosti sadašnjeg trenutka".
Kao znak teškoća u ovim procenama MMF ukazuje da je uzeo u obzir uvođenje carina do 4. aprila, i da nisu uključene sve uzvratne mere između Pekinga i Vašingtona.
- Ulazimo u period u kome je svetski ekonomski sistem koji poznajemo 80 godina resetovan. Ali pored velikih povećanja carina, i neizvesnost snažno opterećuje privredu i ako se zadrži ona će usporiti svetski rast - upozorio je na konferenciji za novinare glavni ekonomista MMF-a Pjer-Olivije Gurenča (Pierre-Olivier Gourinchas).
I mada će svetska privreda u prvo vreme "izbeći recesiju" uticaj carina će se negativno odraziti "na sve regione, ove godine i iduće" rekao je Gurenša.
Rizik od recesije je snažno porastao, kako za svetsku privredu tako i posebno za SAD, ukazuje MMF.
Fond ipak još ne prognozira recesiju za SAD, prvu svetsku privredu, zato što se do sada nalazila u položaju snage.
- Privreda nastavlja da napreduje, tržište rada ostaje solidno. Već smo zabeležili određeno usporavanje pre carina ali je ono predstavljalo 0,4 procentna poena - rekao je glavni ekonomista te institucije.
Za Severnu Ameriku MMF je snažno revidirao na niže izglede tri privrede, u poređenju sa prognozama u januaru.
Fond predviđa da će privredna aktivnost SAD rasti 1,8% ove godine, što je pad od 0,9 procentnih poena u odnosu na prethodnu procenu, dok Kanada može da očekuje rast od 1,4% (manje 0,6 procentna poena u odnosu na januarsku prognozu).
Meksiko, čija privreda jako zavisi od izvoza njegovom ekonomskom susedu bi moga čak da zapadne u recesiju, sa padom na 0,3% (što je pad od 1,7 procentni poen).
Kina koja je na meti carina, i posebno od kada su američke carine porasle na 145%, plus carine koje su postojale pre povratka Donalda Trampa u Belu kuću, mogla bi da beleži svoj najslabiji rast od 1990. godine, koji se prognozira na 4%. I tu je znatno revidirana prognoza na niže u odnosu na izveštaj u januaru.
Očekuje se da će šok od carina biti manje izražen za evrozonu, sa revizijom u proseku od 0,3 procentna poena pada, što bi dovelo do toga da Nemačka prolazi kroz još jednu godinu bez rasta, pre oporavka koji je sada pomeren i očekuje se za 2026. godinu.
- Carine će oslabiti skromni ekonomski oporavak u evro zoni, uprkos porastu javne potrošnje u nekim zemljama kao što je Nemačka - rekao je Gurenša, i dodao bi veća potrošnja u infrastrukturi mogla da ubrza rast.
Španija je jedini izuzetak u evrozoni i ima najbolji rast među tim zemljama u poslednje dve godine, i njena prognoza rasta je revidirana na gore, te se sada očekuje da će joj privredni rast biti 2,5%, najviši među razvijenim privredama.
- Španija ostaje na prodoru iz 2024. godine sa jakim izvozom usluga (posebno turizma) i tržište rada koje ostaje solidno, profitirajući posebno od imigracije. Ali zemlja je takođe pogođena posledicama carina i neizvesnostima što nas je navelo da predvidimo usporavanje u 2026. godini - rekla je pomoćnica direktora za istraživanja MMF-a Petja Koeva Bruks.
Kao druga posledica carina, inflacija u razvijenim privredama bi trebalo da dostigne 2,5% ove godine, i ona je revidirana na više, uglavnom zbog SAD, gde bi inflacija mogla da ostane oko 3%.
Tagovi:
Međunarodni monetarni fond
MMF
Donald Tramp
Pjer Olivije Gurenča
Pierre Olivier Gourinchas
Petja Koeva Bruks
američke carine
svetski privredni rast
recesija
Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.