Tematski bilten

Ekonomski ekologično - Zelena je nova crna

NavMenu

Jovana Cvetković, MPC Properties - Održivi razvoj nekretnina donosi i ekološku i ekonomsku vrijednost

Podeli
Jovana Cvetković, direktorka sektora razvoja, tehničkih operacija i inovacija u MPC Properties (Foto: Miomir Milić)Jovana Cvetković, direktorka sektora razvoja, tehničkih operacija i inovacija u MPC Properties
Kompanija MPC Properties je već 15 godina posvećena principima zelene gradnje, stalno unapređujući svoje projekte kako bi postigla visoke ekološke standarde i smanjila ekološki otisak. Sa fokusom na održivi razvoj, kompanija je implementirala inovativna rješenja u svojim projektima, kao što su energetska efikasnost, korišćenje obnovljivih izvora energije, i ekološki prihvatljive graditeljske tehnike. Njihov pristup održivosti se ne završava fazom izgradnje, već se nastavlja kroz dugoročno upravljanje nekretninama i integraciju ESG principa u poslovanje.

U razgovoru sa Jovanom Cvetković, direktorkom sektora razvoja, tehničkih operacija i inovacija u MPC Properties, saznali smo više o tome kako kompanija integriše zelene inovacije u svoje projekte, prati globalne trendove u održivoj gradnji i stvara prostore koji odgovaraju potrebama zajednice, istovremeno balansirajući ekološke i komercijalne zahtjeve.

Na koji način kompanija MPC pristupa konceptu zelene gradnje i kako održivost postaje jedan od ključnih faktora u vašim projektima?

- MPC Properties je već 15 godina posvećen principima zelene gradnje, sa fokusom na održivi razvoj u okviru našeg portfolija. Naš pristup uključuje posvećenost održivim principima, pa su naši objekti sertifikovani sertifikatima LEED i BREEAM, kako u fazi izgradnje, tako i tokom operativne faze, čime osiguravamo da naši objekti prevazilaze globalne standarde održivosti. Na primjer, naš retail objekat UŠĆE Shopping Center, bio je prvi u regionu koji je dobio LEED EBDOM sertifikat, a ponovo je sertifikovan 2024. godine LEED Gold sertifikatom, u operativnoj fazi, što odražava našu dugoročnu posvećenost održivim praksama gradnje. Osim razvoja i gradnje, mi naglašavamo održivo upravljanje nekretninama, uključujući tehnologije energetske efikasnosti, smanjenje otpada, mjere za uštedu vode i inicijative za biodiverzitet, kao što su, između ostalih prakse sadnje autohtonih vrsta i postavljanje zelenih krovnih bašti. Naš pristup temelji se na činjenici da održivost nije prioritet samo u gradnji, već i u dugoročnim, ekološki odgovornim svakodnevnim poslovnim aktivnostima.

Kako se trendovi u održivoj gradnji menjaju i koje inovacije primjenjujete u svojim projektima?

- Trendovi održive gradnje su se značajno razvili, a MPC je aktivni lider u ovoj transformaciji. Kompanija je integrisala različite zelene inovacije u svoje projekte.

Projekat Ušće Tower Two, koji je dio USC mixed-use koncepta, projektovan je i izgrađen u skladu sa BREEAM sertifikatom.

Inovativna rješenja koja su primijenjena:
  • Čileri sa adijabatskim hlađenjem kondenzatora i freecoolingom - čime se smanjuje potrošnja električne energije i samim tim smanjuje emisija CO2 koju generiše zgrada.
  • Sistem integrisane ventilacije u omotač objekta - Prirodna ventilacija preko fasadnih žaluzina koje su postavljene na svim spratovima zgrade. Ovim sistemom se smanjuje utrošak energije, čime se dodatno smanjuje potrošnja električne energije i emisija CO2. Dodatno se utiče na povećanje kvaliteta vazduha u kancelarijskom prostoru, čime se utiče na komfor i zdravlje korisnika.
  • Ugrađen je nasavremeniji BMS sistem koji omogućava uštedu energije optimizacijom rada HVAC sistema u objektu.
  • Kontinuirano se promovišu alternativni vidovi transporta - punjači za električna vozila i trotinete (postoji 250 parking mesta za bicikle).
  • Košnice sa pčelama za proizvodnju meda u okviru Ušće biznis kompleksa koriste se u edukativne svrhe (a imamo i oko 90 kg meda godišnje).
  • Ozelenjavanje kompleksa čime se doprinosi smanjenju CO2, povećanju proizvodnje kiseonika i smanjenju efekta "toplotnog ostrva".
  • Objekat je projektovan i izgrađen u skladu sa BREEAM sertifikatom, a ove godine je sertifikovan WELL Helath-safety sertifikatom
  • Enterijer - velika fleksibilnost organizovanja prostora, velika čista visina prostora - ekskluzivnost, biophilic dizajn.
Kako MPC prati globalne trendove u vezi sa ESG standardima i njihovom primjenom u poslovanju?

Suština je primjena društveno odgovorne strategije inkorporiranjem ESG principa u kompanijske procedure, polise i kompanijsku kulturu, a zatim i na sve objekte koje kompanija ima u svom portfoliju.

Kroz kompletiranje ESG rejtinga:
  • Kreiramo izvještaje o održivosti - GRI
  • Bencmarking kako u relevantnoj industriji real-estate GRESB, tako i u
  • Okviru bankarskog sistema Moody, uz poštovanje zakonske regulative, kako trenutne, tako i evropske EU taksonomije.
Sistematskim i sveobuhvatnim pristupom razvija se održiva nekretnina koja dugoročno smanjuje rizik, povećava vrijednost (profitabilnost) i uticaj.

Zeleni projekti predstavljaju primjere primjene inovativnih rješenja skaliranog procesa cirkularne ekonomije na mikro nivou – u okviru jedne zgrade – kroz zatvorena i održiva rješenja na nivou samog objekta. Ovi projekti sprovode se u skladu sa principima Deklaracije Zelene agende, sa ciljem dekarbonizacije, zelene tranzicije i razvoja održivih rješenja. Krajnji cilj jeste smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, umanjenje karbonskog otiska i očuvanje životne sredine. Posljedično se otvara mogućnost ka "zelenom" finansiranju, uz povoljnije uslove projektnog finansiranja, kao i dobijanje državnih i evropskih subvencija koje podstiču Zelenu agendu u Srbiji.

MPC Properties pažljivo prati globalne trendove u ESG praksama, integrišući ih u svaki aspekt svojih operacija. Kompanija je aktivno radila na smanjenju svojih emisija ugljen-dioksida, postigavši smanjenje potrošnje energije od 5,8% samo u 2023. godini. U pogledu društvene odgovornosti, naša kompanija istupa kao platforma za angažovanje zajednice, poput projekta UŠĆE Eko Fest, kojim se pokazuje posvećenost kompanije edukaciji javnosti o održivosti i ekološkim proizvodima. Kompanija je implementirala niz sertifikacija uključujući GRESB i WELL Health-Safety sertifikat za osam svojih objekata. Ove inicijative odražavaju naš sveobuhvatan pristup ESG strategiji, osiguravajući da održivost i društvena odgovornost budu ugrađeni u osnovu poslovanja kompanije MPC Properties.

Kakav značaj za MPC ima community segment i kako osmišljavate prostore koji odgovaraju potrebama zajednice?

- Kako bi ESG pristup u potpunosti bio implementiran, on osim ekoloških faktora mora uključiti i socijalne i faktore upravljanja. Briga o zajednici kroz politiku upravljanja i društveno odgovorne projekte zauzima važno mjesto u izgradnji održivosti, a društvo u cjelini mora i treba tu podršku dobiti i od strane biznis zajednice. Poslovni centri tu igraju značajnu ulogu jer okupljaju kompanije koje na prvom mjestu pristupom prema svojim zaposlenima i mogućnostima koje im pružaju za razvoj, doprinose da se vrijednosti održivosti dalje šire i kroz konkretne projekte i vraćaju u sistem.

Edukacija zajednice je jedan od ključnih ciljeva kompanije, a MPC je istinski posvećena stvaranju prostora koji služe i zakupcima, ali i široj zajednici. Naši (community) projekti su dizajnirani sa pažnjom na dobrostanje korisnika, sa prostorima koji promovišu ekološku održivost, obrazovanje i kreativnost. Kompanija je stvorila "Ušće BeeZ Trg" u okviru biznis kompleksa, koji predstavlja multifunkcionalni prostor posvećen edukaciji posjetilaca i održivim praksama. Ovaj prostor nudi radionice na teme poput urbanog pčelarstva, biodiverziteta, alternativnih vidova trasporta, pa čak i Festival francuskog filma, unoseći održivost i kulturu u zajednicu na praktičan način.

Na koji način balansirate između ekoloških standarda, komercijalnih zahtijeva i očekivanja krajnjih korisnika? Koliko su investitori i zakupci zainteresovani za održive objekte i da li postoji rastuća svijest o njihovim prednostima?

- Mi u MPC Properties smo postigli balans između ekoloških standarda, komercijalnih interesa i potreba krajnjih korisnika, osiguravajući da održivost donosi i ekološku i ekonomsku vrijednost. Naše zgrade, poput UŠĆE Tower I i II, Navigator poslovnog kompleksa i UŠĆE i BEO šoping centara, ispunjavaju ekološke standarde kao što su LEED i BREEAM, čime obezbjeđujemo dugoročnu komercijalnu održivost. Ove zelene sertifikacije povećavaju atraktivnost naših nekretnina za investitore i zakupce, jer nude smanjenje operativnih troškova, povećano zadovoljstvo zakupaca i manji ekološki uticaj. Rastuća potražnja za održivim prostorima je očigledna, jer zakupci sve više traže energetski efikasne, zdrave i održive prostore. Naša primjena WELL sertifikacija za zgrade, koje promovišu zdravlje i dobrostanje, i suštinski povećavaju komfor boravka u prostoru, odražava ovu rastuću potražnju zakupaca za prostorima koji prioritetno tretiraju kako održivost, tako i dobrobit korisnika.