Eko-klupa Tara (Foto: 3D soba)
Prema istraživanju Međunarodne unije za zaštitu i očuvanje prirode, svaki građanin Crne Gore godišnje proizvede oko 8 kg plastičnog otpada koji na kraju završi u moru. Još alarmantniji je podatak da čak 88% morskog otpada potiče s kopna.
A, da li ste znali da u Crnoj Gori postoji kompanija koja ne samo da uklanja plastični otpad iz prirode, već ga reciklira i daje mu novi život? Zahvaljujući inovativnom projektu
Eko-daska, osim što čuvaju životnu sredinu, smanjuju i sječu drveća, kreirajući održive proizvode koji traju i preko tri decenije. Tako svojim klijentima štede novac, a nakon isteka tog perioda, njihovi proizvodi se mogu ponovo reciklirati i praviti novi.
Oni su kreativci i inovatori koji u plastičnom otpadu ne vide samo problem, već i vrijedan resurs. Oni su - 3D soba.
Kako je u razgovoru za eKapiju kazao Aleksandar Mašić iz ove kompanije, 3D soba nastala je iz lične strasti prema tehnologiji i stvaranju, ali i iz potrebe tržišta za pristupačnim, brzim i preciznim proizvodnim rješenjima.
- Krenuli smo potpuno samostalno, bez ikakve institucionalne podrške – iz garaže i sa jednim štampačem. Danas se bavimo uslužnom 3D štampom, prodajom 3D štampača i filamenata, održavamo kurseve modeliranja i razvijamo sopstvene proizvode, među kojima je najznačajniji projekat Eko-daska – kazao je Mašić za naš portal.
(Foto: 3D soba)
Prema njegovim riječima, projekat
Eko-daska kreirali su u želji da plastici daju drugu šansu i da umjesto da završava u prirodi i na deponijama, postane trajan, koristan proizvod.
- Spojili smo 3D tehnologiju, reciklažu i društvenu odgovornost u jedan konkretan proces – pravimo klupe, stolove, korpe za otpad i druge elemente od plastičnog otpada prikupljenog i recikliranog u Crnoj Gori. Cilj projekta je da pokažemo da je održiva proizvodnja moguća i bez velikih sistema, i da lokalni otpad može postati lokalni resurs – poručuje naš sagovornik.
A kako nastaju eko-daske? Mašić navodi da je proces proizvodnje osmišljen interno i razvijan postepeno.
- Proces proizvodnje u potpunosti je prilagođen reciklaži lokalnog plastičnog otpada i zasniva se na mehaničkoj obradi bez hemijskih dodataka. Korišćeni materijal je HDPE i PP plastika koja se u više koraka transformiše u stabilan, izdržljiv i tehnički upotrebljiv proizvod - pojašnjava.
Sto Durmitor (Foto: 3D soba)
Dnevni kapacitet proizvodnje je, kaže,
oko 60 metara daske, uz mogućnost proširenja na 120 metara, u zavisnosti od opterećenja i organizacije smjena.
- Do sada smo isporučili više stotina gotovih proizvoda – klupa, stolova, stolica, korpi za otpad, ograda i drugih elemenata, a sami materijal – eko-daska – se može koristiti i kao sirovina za sve vrste spoljnog mobilijara – navodi Mašić.
A zašto proizvodi od eko-daske, a ne drveta? Već smo pomenuli momenat zaštite životne sredine i uticaj na smanjenje sječe drveća. Naš sagovornik nabraja još neke benefite korišćenja ovih proizvoda.
- Za razliku od drvenih, naši proizvodi ne trunu, ne upijaju vlagu, ne zahtijevaju nikakvo održavanje, a traju i više od 30 godina. Takođe, cijena im je značajno povoljnija – kaže Mašić.
Eko-klupa Piva (Foto: 3D soba)
Ako uzmemo sve ovo u obzir, uz činjenicu da proizvodi od drveta mogu trajati najviše 10 godina, i to uz redovno održavanje koje takođe košta, klijenti 3D sobe ulažući u ovu vrstu mobilijara mogu uštedeti i do 30%.
Zato i ne iznenađuje činjenica da je interesovanje za ove proizvode veliko.
- Naročito među opštinama i školama koje su do sada bile primorane da često mijenjaju drveni mobilijar. Naši proizvodi nude im trajno rješenje, uz ekološki i društveni benefit.
A koliko je značaj svega onoga što rade u 3D sobi pokazuje i činjenica da su do sada reciklirali više desetina tona plastike. Sirovinu, kaže nam Aleksandar, dobijaju u saradnji se preduzećem Deponija Podgrica i reciklažnim dvorištem Lovanja.
Eko-korpa za otpad Galeb (Foto: 3D soba)
- Trenutno nemamo problem sa nabavkom jer je lokalnog otpada, nažalost, više nego dovoljno. Građani nam često pišu s pitanjem mogu li donijeti plastiku i - iako smo to u nekoliko navrata dozvolili, sistemski još nismo otvoreni za pojedinačna sakupljanja, ali planiramo da to razvijemo u budućnosti - navodi.
Kada čujete za neki ovakav projekat, koji se u cijelom regionu ističe kao pozitivan primjer, pa je dobio priznanje od Savjeta za regionalnu saradnju, pomislili biste da je država već prepoznala njegov značaj i pomogla da se dalje razvija. Realnost je, nažalost, potpuno drugačija.
- Sve smo radili isključivo iz ličnih sredstava, bez ijednog eura pomoći od države, međunarodnih donatora ili fondova. Najveći izazov je bio – i ostao – balansiranje između proizvodnje i tržišnog prepoznavanja. Iako nas sve više institucija poznaje i cijeni, sistemske podrške još nema. Uspjeh dugujemo isključivo posvećenosti, kvalitetu i velikoj volji da napravimo nešto korisno – kaže Mašić.
Stolica Morača (Foto: 3D soba)
Proizvodi napravljeni od eko daske za sada se prodaju samo u Crnoj Gori, međutim postoji interesovanje iz regiona, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
-
Kupci nas pronalaze putem sajta, društvenih mreža i preporuka. Spremni smo za izlazak na regionalno tržište i otvoreni za saradnju sa distributerima ili projektantima koji žele da nas uključe u svoje planove – poručuje naš sagovornik.
Govoreći o planovima za naredni period, kaže da im je cilj da prošire kapacitete, povećaju broj zaposlenih, uključe više gradova i institucija, ali i da razviju nove proizvode i linije.
- Otvoreni smo za partnere, saradnje i investitore koji dijele naše vrijednosti – da lokalno rješavamo lokalne probleme, i to na održiv način. Ako to uspijemo nastaviti samostalno, biće sjajno – ali vjerujemo da prave sinergije mogu ubrzati i pojačati uticaj onoga što radimo – zaključuje Aleksandar Mašić u razgovoru za eKapiju.
D. Obradović